Parownica, żelazko, generator pary czym się różnią? Co wybrać?

Parownica, żelazko czy stacja parowa mają jedno zadanie - usunąć zagniecenia z ubrań. Wydaje się proste, a więc co wybrać? Który sprzęt będzie bardziej efektywny ale i łatwy w użyciu?

Na pewno są na świecie osoby, które lubią prasować, ktoś może nawet powie, że świetnie się przy tym relaksuje, ale jakoś nie do końca wierzę takim osobom. Prasowanie to w końcu kolejne minuty, lub godziny, które poświęcamy na domowe obowiązki, a możemy w tym czasie zrobić tyle innych rzeczy!

Oczywiście możemy zdecydować się na kupowanie ubrań, które zbytnio się nie mną i starać się je odpowiednio suszyć, i przechowywać tak aby nie powodować zagnieceń, ale zawsze w szafie znajdzie się kilka takich kreacji, przy których bez żelazka, no właśnie czy żelazka? się nie obejdzie. Więc co wybrać? Tradycyjne i znane nam od pokoleń żelazko? Parownicę do ubrań? Czy postawić na stację parową?

Parownica do ubrańParownica do ubrań Fot. Shutterstock

Żelazko 

Żelazko to urządzenie, które spotkamy w większości domów, od lat służy nam do prasowania wykorzystując wysoką temperaturę i siłę naszych rąk by wygładzać tkaniny. 

Zasada działania żelazka jest niezwykle prosta, prąd elektryczny sprawia że podgrzewa się spirala w w urządzeniu, która następnie ogrzewa metalową płytę - stopę żelazka. Właśnie nią suwamy po ubraniu, gdy chcemy usunąć z niego zagniecenia. 

Parownica do ubrań

Parownica jest niewielkim i lekkim urządzeniem, które wyglądem może przypominać suszarkę, lub mały odkurzacz i przeznaczona jest do prasowania wielu rodzajów tkanin. Parownica ma wbudowany pojemnik na wodę, i pod wpływem wysokiej temperatury produkuje parę wodną. Dzięki temu rozszerza ona włókna materiału, co powoduje wygładzenie zagnieceń i odświeżenie tkaniny. 

Parownicę używamy trzymając ją w pozycji pionowej, a ubrania zawieszone są na specjalnym wieszaku. Warto dodać, że parownica oprócz prasowania, dzięki parze wodnej o wysokiej temperaturze ma również własności bakteriobójcze. Z powodzeniem możemy jej użyć do odświeżenia tapicerki w samochodzie lub materaca. 

Stacja parowaStacja parowa Fot. Ceneo

Generator pary, stacja parowa

Jest to kolejne z grupy urządzeń służących do prasowania, w jego skład wchodzą dwa elementy, takie jak żelazko i zewnętrzna stacja parowa. Jak działa to urządzenie? 

Zewnętrzna stacja parowa ma za zadanie generować parę, z wody wlanej do jej pojemnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu, samo żelazko pozbawione jest pojemnika, przez co jest lżejsze i prasowanie jest łatwiejsze. Para prowadzona jest do żelazka przez gruby przewód ze stacji parowej. 

Dzięki niewielkiej wadze samego żelazka, które pozbawione jest własnego zbiornika na wodę, możliwe jest nawet prasowanie w pionie, co może być przydatne przy prasowaniu wiszących zasłon lub firanek, ale także delikatnych tkanin ubrań. 

Na rynku nadal najczęściej kupowane są tradycyjne żelazka, jednak parownica weszła z mocnym przytupem. Parownica dzięki użyciu pary o wysokiej temperaturze, wydaje się w niektórych przypadkach efektywniejsza, a także poręczniejsza i łatwiejsza w użyciu. Na pewno nie sprawdzi się ona w przypadku trudnych i wymagających materiałów, jednak świetnie da sobie radę z codziennymi ubraniami. 

Parownice do ubrańParownice do ubrań Fot. Ceneo

Więcej o:
Copyright © Agora SA