Przegląd ekspresów do kawy. Który jest najlepszy?

Małgorzata Duży
15.07.2022 15:25
Praca z domu sprawiła, że dobra kawa to nie tylko ta na mieście czy w biurze. Coraz częściej poszukujemy kawowych inspiracji również w naszej kuchni. Podstawa to zakup odpowiedniego ekspresu do kawy.

EkspresEkspres fot. Shutterstock


Jak wybrać ekspres idealny? Po pierwsze, należy zdecydować jaki typ ekspresu nam odpowiada. Na rynku istnieją różne modele: ekspresy kapsułkowe, kolbowe, automatyczne. Wybór uzależniony jest nie tylko od ceny, ale i od tego, jaki typ kawy lubimy najbardziej.  

Ekspres kolbowy 

Jeśli lubujemy się w espresso albo lubimy eksperymentować z kawą w kuchni, dobrym wyborem będzie ekspres kolbowy. Jest to rozwiązanie ze średniej półki cenowej, bowiem ekspresy tego typu są tańsze od tych automatycznych, lecz droższe od kapsułkowych. Wybierając ekspresy kolbowe będziemy mogli również poeksperymentować z latte artami, jak robią to profesjonalni bariści.  

Ekspres automatyczny 

Jeśli nie ogranicza nas budżet, a lubimy kawę z mlekiem, warto wybrać ekspres automatyczny. Przyrządzi on każdy tym kawy, jaki będziemy chcieli. Latte, flat white, cappucino, ice caffe - wybór należy do nas. Ekspres tego typu jest również łatwy w utrzymaniu, należy tylko pamiętać o jego regularnym czyszczeniu oraz uzupełnianiu mleka, kawy i wody.  

Ekspres kapsułkowy 

Jeśli lubimy prostotę i wysoką jakość kawy, powinniśmy pomyśleć o ekspresie kapsułkowym. Wielu producentów tego typu urządzeń ma w swojej ofercie szeroki wybór rozmaitych rodzajów kaw. Ponadto są one niezwykle proste w przygotowaniu, wystarczy uzupełnić wodę i włożyć w odpowiednie miejsce wybraną przez nas kapsułkę.  

Zakup ekspresu to inwestycja na lata. Warto pomyśleć o tym, jaką kawę lubimy pić i w zależności do tego dokonać odpowiedniego wyboru. Należy też również pamiętać o tym, aby odpowiednio przechowywać kawę tak, aby nie zwietrzała.  

Więcej o: