Jak dobrać zasłony, aby nie pomniejszały pomieszczenia? 4 wskazówki

Masz mały salon, ale marzysz przy tym o zasłonach? Nic straconego! Podpowiemy, jak dobrać zasłony do niewielkich przestrzeni tak, aby nie przytłaczały pokoju.

ZasłonyZasłony fot. Shutterstock


Za pomocą odpowiednio dobranych dodatków można sprawić, że mały pokój będzie wydawał się bardziej przestronny. Jednak źle dopasowane zasłony mogą spowodować odwrotny efekt. Jak wybrać, żeby się nie zawieść? 

Po pierwsze - kolor 

Bardzo duże znaczenie ma odpowiedni kolor. W zgodzie z zasadami optyki, ciemne barwy sprawiając, że przestrzeń wydaje się mniejsza, a jasne ją powiększają. Dlatego przy wyborze zasłon do niewielkich wnętrz, powinniśmy skupić swoją uwagę na jasnych barwach. Niekoniecznie chodzi o białe zasłony, mogą je zastąpić np. te beżowe. 

Warto również wziąć pod uwagę zasłony, które będą odbijały światło. Jeśli estetyka naszego pokoju do tego pasuje, można pokusić się o wybór złotych lub srebrnych zasłon. 

Innym ciekawym pomysłem jest wybranie zasłon z printem. Warto jednak zwrócić uwagę na jego rozmiar, dobrze, żeby był to niewielki print, co optycznie powiększy pomieszczenie. Modele z dużymi nadrukami, choć mogą wydawać się atrakcyjne, stanowczo przytłoczą dane wnętrze.  

Kwestie techniczne 

Warto pamiętać również o tym, aby do niewielkich pomieszczeń wybierać długie zasłony, które sięgają podłogi. Oprócz tego dobrym pomysłem jest dobór zasłon w kolorze zbliżonym do barwy ściany. Jak zawiesić zasłony w małym pomieszczeniu? Wybierz przelotki, które powodują świetny efekt.  

Warto pomyśleć o dobrze odpowiednich zasłon, biorąc pod uwagę wymiary pokoju i kolor jego ścian. Liczy się również ich długość tak, aby sięgały ziemi. Postępuj według wyżej wymienionych wskazówek, a twój salon optycznie się powiększy.  

Więcej o: