Nie tylko do gotowania - jak inaczej wykorzystać sodę oczyszczoną?

Soda oczyszczona, inaczej nazywana wodorowęglanem sodu, to rzecz, którą warto mieć w swoim domu. Nie używa się jej bynajmniej jedynie do gotowania!

SprzątanieSprzątanie fot. Shutterstock


Soda oczyszczona to związek chemiczny, który jest wykorzystywany również z przemyśle kosmetycznym, w pielęgnacji skóry i... w gospodarstwie domowym. Służy jako środek do czyszczenia powierzchni użytkowych.  

Zalety sody oczyszczonej 

Pierwszą zaletą jest jej niska cena i łatwa dostępność. Jeśli zakupujemy sodę ściśle do sprzątania, warto kupić od razu większe opakowanie. Poza tym soda skutecznie oczyszcza wszelkie zabrudzenia, a jej zasadowy odczyn neutralizuje kwasy i działa na nieprzyjemne zapachy.  

Oprócz tego, ze względu na jej właściwości spulchniające, wykorzystuje się ją również w kuchni. Można więc dodawać ją do wypieków zamiennie za drożdże czy proszek do pieczenia.  

Poza tym soda oczyszczona cechuje się silnymi właściwościami leczniczymi – pomaga w walce ze zgagą (wystarczy wypić ½ szklanki z wodą z rozpuszczoną łyżeczką sody, uwaga – ten sposób jest nieodpowiedni dla kobiet w ciąży!), w odświeżeniu oddechu (wystarczy przepłukać usta roztworem wody i sodu), w łagodzeniu ran po ukąszeniu owadów (nie leczyć tak otwartych ran!), a nawet pomaga w leczeniu astmy! 

Jak inaczej wykorzystać sodę czyszczoną? 

Należy pamiętać o tym, że w domu soda usuwa tłuszcz i spaleniznę. Wystarczy przygotować mieszankę 2 łyżek sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń i wody. Wlej roztwór do pojemnika, porządnie namocz i umyj. Dzięki właściwościom sody, spalenizna ustąpi. 

Sodą oczyszczoną można również umyć piekarnik i mikrofalę. Jak umyć sodą piekarnik? Wysp proszek na dno lub na blachę, skrop delikatnie wodą i przeczekaj całą noc. Rano przetrzyj to miejsce ścierką i gotowe! Jak umyć mikrofalę? Na gąbkę nałóż niewielką ilość sody i ją zmocz. Przetrzyj urządzenie, aby pozbyć się brudu i nieprzyjemnych zapachów.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA