Problematyczny kamień? Te triki pomogą ci go uprzątnąć!

Masz dosyć kamienia w łazience? To niemała bolączka, który dotyczy wielu z nas. Czy istnieje sposób na skuteczną walkę z kamieniem?

Sprzątanie kamieniaSprzątanie kamienia fot. Shutterstock


Skąd bierze się osad z kamienia w naszych łazienkach? W wyniku działania wysokiej temperatury z wody o dużej zawartości soli wapnia i soli magnezu wytrąca się węglan wapnia. To właśnie on jest tym niezbyt miłym dla oka osadem, który tak bardzo uprzykrza nam życie. Czy istnieje sposób, aby raz na zawsze się go pozbyć? 

Chemiczne czy ekologiczne? 

Na rynku znajduje się szeroki wybór chemicznych środków do usuwania kamienia. Nie tylko nadszarpną nasz portfel, ale i niekorzystnie wpłyną one na nasze środowisko, a nawet nasz organizm. Co więcej, mogą również uszkodzić powierzchnię armatury łazienkowej. Istnieją na szczęście domowe i ekologiczne sposoby na walkę z kamieniem. 

Domowe sposoby 

Pierwszym z nich jest sok z cytryny. Ten niepozorny kwasek trzeba wycisnąć z owocu, wlać do butelki z rozpylaczem i stosować na obszar pokryty kamieniem. Powtórz czynność co kilka minut, a następnie spłucz czystą wodą i przetrzyj powierzchnie suchym ręcznikiem papierowym.  

Drugi sposób to użycie octu. Wystarczy zmoczyć zakamienioną powierzchnię octem i pozostawić ją na tak na około 60 minut. Inna metoda to zamoczenie szmatki w occie i pozostawienie jej na nieczystej powierzchni. Czasami trzeba ten zabieg powtarzać do skutku, ale jest on niezwykle skuteczny.  

Nikt nie spodziewa się, że trzeci sposób to użycie... coca-coli. Wlej szklankę tego napoju do muszli klozetowej i pożegnaj ocet na jakiś czas.  

Ostatnia ważna kwestia to regularność. Pamiętaj o tym, aby czyścić armaturę regularnie, bowiem problemy z kamieniem po pewnym czasie mogą narastać. Im częściej będziesz czyścić swoje sprzęty, tym łatwiej jest walczyć z uciążliwym brudem i osadem z kamienia. Powodzenia! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.