Walczysz z mszycami? Ten produkt za 2 zł wesprze Twoją walkę. Pozytywnie się zaskoczysz!

Na rynku znajdziemy wiele chemicznych środków, które mają za zadanie odstraszać mszyce z naszego ogrodu. Jednak w naszych domach z łatwością przygotujemy tanie i naturalne preparaty, które rozprawią się z mszycami.

Mszyce na roślinach ogrodowych mogą być poważnym zagrożeniemMszyce na roślinach ogrodowych mogą być poważnym zagrożeniem Fot. Pixabay

Mszyce występują w Polsce w ponad 700 rodzajach, te roślinożerne szkodniki osłabiają tkanki naszych roślin. Liście zaatakowane przez mszyce skręcają się, żółkną oraz wysychają, stając się dobrym środowiskiem do rozwoju grzybów, co dodatkowo osłabia nasze rośliny. 

W mieszkaniach, domach oraz szklarniach mszyce mogą być aktywne przez cały rok, niezależnie od pory roku, w ogrodach należy szczególnie uważać na wiosnę i w lecie. 

W naszych domach znajdziemy proste i domowe środki na walkę z tymi szkodnikami, ale warto również pomyśleć zawczasu i planując nasadzenia w ogrodzie, posadzić również rośliny, które odstraszają mszyce. Rośliny świetnie sprawdzające się w roli strażników ogrodów to między innymi: lawenda, mięta, szałwia, cebula, czosnek i dziki bez. 

Naturalnym wrogiem mszyc są również biedronki, warto zadbać by odwiedzały nasze ogrodyNaturalnym wrogiem mszyc są również biedronki, warto zadbać by odwiedzały nasze ogrody Fot. Shutterstock

Domowe sposoby na walkę z mszycami

Zanim zdecydujemy się na kupno chemicznych specyfików, warto spróbować domowych sposobów walki z mszycami, jakie proste i tanie sposoby sprawdzą się w domowej walce?

  • Wywar z czosnku

Zapach czosnku odstrasza mszyce, więc warto przygotować w domu wywar, którym będziemy opryskiwać nasze rośliny co około 3 dni. Do 10 litrów wody, należy wrzucić 10 g czosnku i odstawić na 24 godziny. Następnie, rozcieńczyć przygotowany wywar z wodą w proporcjach 1:1 i używać do oprysku. 

  • Ocet 

Rozcieńczając ocet z wodą w proporcjach 1:10, do takiej mieszanki warto również dodać kroplę płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. 

  • Szare mydło 

W 1 litrze ciepłej wody rozpuść ok 20 g szarego mydła, które najlepiej jest zetrzeć przed dodaniem. Oprysk z takiej substancji wykonuj jednak tylko wtedy gdy zauważysz dużą inwazję mszyc, gdyż szare mydło źle działa na pszczoły. 

Mszyce - szkodniki w ogrodzieMszyce - szkodniki w ogrodzie Fot. Pixabay

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.