Triki architektów - dzięki temu Twoje wnętrze nabierze stylu!

Odpowiednia aranżacja wnętrza robi duże wrażenie i przez lata będzie się dobrze prezentować w naszych wnętrzach. Te triki od projektantów wnętrz pomogą podczas samodzielnego kreowania wystroju wnętrza.

Starannie zaprojektowane wnętrze pozostanie modne przez wiele latStarannie zaprojektowane wnętrze pozostanie modne przez wiele lat Fot. Shutterstock

Kiedyś w naszych domach zalegały katalogi z wnętrzami, z których mogliśmy czerpać inspiracje wystroju wnętrz, obecnie nasz wybór jest znacznie większy, a internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy i inspiracji o tym jak projektować wnętrza. Jednak od natłoku inspiracji i pomysłów czasami może wręcz rozboleć głowa, jak zacząć, o czym pamiętać, co wybrać? 

Jakich zasad lepiej przestrzegać podczas projektowania wnętrz?

1. Zasada 60/30/10

Zasada ta znana jest dobrze projektantom wnętrz, którzy stosują ją np podczas kreowania aranżacji kolorystycznych. Pomaga ona utworzyć kompozycję z trzech głównych barw - barwy bazowej, dopełniającej i akcentowej, odpowiednio w proporcjach 60/30/10. 

Kolor bazowy to najczęściej jasny odcień, kolory bieli, szarości lub beże, są to neutralne kolory, które dominują i są tłem dla kompozycji. Kolor dopełniający jest bardziej odważny i mocniejszy kolorystycznie, jednak nadal utrzymany w spokojnych tonach. Dopiero barwa akcentowa wprowadza mocniejsze akcenty, może to być złoto, srebro, róże i turkusy. 

2. Postaw na lustra 

By optycznie powiększyć wnętrze, i osiągnąć efekt przestronności w mieszkaniu projektanci sięgają po lustra, które umieszczają w najciemniejszych i najciaśniejszych miejscach mieszkania. Dzięki takiemu zabiegowi możemy optycznie powiększyć każde wnętrze. 

Lustra i jasne kolory pozytywnie wpływają na wnętrzeLustra i jasne kolory pozytywnie wpływają na wnętrze Fot. Shutterstock

3. Jasne kolory 

Zasada druga w powiązaniu z użyciem jasnych kolorów pomoże nam wykreować nowoczesne, proste i minimalistyczne wnętrze pełne światła. Biele, beże i szarości pozwolą nam wykreować przytulne i przestronne wnętrze. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.