Fotele retro - piękne i wciąż aktualne wzornictwo PRL-u

Polscy projektanci okresu PRL-u pozostawili po sobie świetne projekty, które dziś wciąż cieszą się wielką popularnością i noszą miano designerskich perełek. Te fotele retro warto znać.

Fotele niczym z okresu PRL-u wciąż na topie

Kultowe modele z okresu PRL-u wciąż są niezwykle popularne. Nadal chcemy mieć je w swoich sypialniach i salonach. Większość ma prostą formę, drewnianą ramę, stożkowate nogi, tapicerowane siedziska i oparcia, stylowe podłokietniki. Ze względu na taki klasyczny i prosty styl, dziś nadal pasują do wielu aranżacji, nie tylko retro czy vintage, ale też skandynawskich, minimalistycznych czy japandi. Mogą mieć różne kolory i rodzaje obicia, różne wykończenie. O których fotelach retro mowa? 

Fot. Stokrzeseł

Najpopularniejsze fotele PRL-u

Najsłynniejszym fotelem retro i przykładem mebla świetnie zaprojektowanego w czasach PRL-u jest model 366 Józefa Chierowskiego. W 1959 roku fotel zaczął być produkowany seryjnie, choć niektórzy twierdzą, że dopiero od 1962 roku. Trwało to nieprzerwanie aż do lat 80. XX wieku. Dziś wytwarza go marka 366 Concept. Zyskał odświeżoną formę, nadal prezentuje się stylowo i jest bardzo wygodny.

Fotel "Lisek" typu 300-190 został zaprezentowany w 1967 roku przez projektanta Henryka Lisa. Od jego nazwiska pochodzi też nazwa tego mebla. Charakteryzują go toczone nogi i zwężane w przedniej części podłokietniki. Produkcja fotela "Lisek" trwała do końca lat 70. XX wieku. W 2017 roku wznowiła ją polska marka 366 Concept.

Fotel "Zajączek" typu 300-177 bardzo przypomina model 366, który zaprojektował Józef Chierowski. Ma trójkątne podłokietniki, które przypominają zajęcze uszy. W latach 60.-80. XX  kultowe "zajączki" produkowało kilka fabryk, m.in. w Świebodzinie i Gościcinie, a także Słupskie Fabryki Mebli i Zakłady Przemysłu Terenowego w Lęborku. W 2015 produkcję również wznowiła marka 366 Concept.

Fot. Stokrzeseł

Fotel R-360 zaprojektował Janusz Różański w 1959 roku. Wyróżnia go niebanalna forma, połączenie drewnianych podłokietników o nieregularnym kształcie z wygiętymi półkoliście metalowymi nóżkami i tapicerką. Wyjątkowo wygląda też kształt profilowanego siedziska z oparciem. Produkowano go w krótkich seriach. Od 2019 roku jest w ofercie polskiej marki Politura. 

Fotel RM58 Romana Modzelewskiego zachwyca futurystyczną formą. Ma jednorodną konstrukcję bez spoin, którą projektant uformował z laminatu poliestrowo-szklanego. Mebel zachwycił Le Corbusiera - wybitnego przedstawiciela modernizmu, słynnego architekta szwajcarskiego pochodzenia, który był też malarzem, rzeźbiarzem, krytykiem, teoretykiem i publicystą - który zobaczył go na jednej z paryskich wystaw sztuki polskiej. Planował nawet jego eksport do Francji i masową produkcję, ale nie pozwoliły na to ówczesne władze. W 2012 roku produkcję fotela RM58 wznowiła marka Vzór. 

Fot. Stokrzeseł

Dziś fotele retro nie należą do najtańszych. Mają za to jeszcze ładniejsze kolory i wykończenia, które można dopasować do wielu aranżacji. 

Copyright © Agora SA