Skrzydłokwiat - to piękny kwiat, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak się nim zaopiekować?

Jednak jak dbać o tę niezwykle popularną roślinę? Jakie ma wymagania i jakimi właściwościami się cechuje? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie w poniższym poradniku.

SkrzydłokwiatSkrzydłokwiat fot. Pexels


Skrzydłokwiat to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. Nic dziwnego, skoro jej długie, ciemnozielone liście i piękne białe kwiaty dobrze komponują się zarówno z wnętrzami w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. 

Właściwości i charakterystyka 

Skrzydłokwiat to roślina, która pochodzi z lasów tropikalnych. W warunkach naturalnych jest częścią runa, przez co potrzebuje dużo wilgoci i cienia. Co ciekawe, w naturze występuje aż czterdzieści gatunków tej rośliny. 

Skrzydłokwiat oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, jest także bardzo pożyteczną rośliną. Wpływa dobrze na nasze zdrowie, bowiem pochłania trujące związki z powietrza wokół nas. Skrzydłokwiat pochłania m. in. benzen, ksylen oraz amoniak.  

Odpowiednie warunku uprawy 

Po pierwsze należy znaleźć odpowiednie miejsce dla naszego skrzydłokwiatu. Preferuje on miejsca cieniste i półcieniste, nie da sobie rady na słonecznym parapecie. Optymalna temperatura dla tej rośliny to ok. 20-23 stopnie Celsjusza, nie powinna się ona wahać, bowiem skrzydłokwiat źle znosi gwałtowne zmiany temperatury. W przypadku gdy końcówki liści zaczną brązowieć, to dla nas sygnał, że powietrze jest zbyt suche. Dobrze jest spryskiwać te roślinę wodą.  

Jak dbać o skrzydłokwiat? 

Pamiętajmy o kilku zasadach: 

  • regularnie podlewaj roślinę, ale nie przelewaj jej korzeni; 
  • stosuj odwapnioną, odstaną wodę o temp. pokojowej; 
  • latem podlewamy częściej, zimą rzadziej; 
  • każdej wiosny stosujemy nawóz wieloskładnikowy (nie za dużo!). 

Stosujmy się do tych kilku rad, a nasz skrzydłokwiat już zawsze będzie wyglądać kwitnąco! 

Więcej o: