Sezon na agrest trwa! Te przetwory są łatwe, a domowe sposoby pozwolą zaoszczędzić

Prosty w uprawie krzew owocowy lubiany dzięki pysznym owocom. Zielone, czerwone lub żołte owoce świetnie nadają się również na przetwory. Co więc zrobić ze świeżymi, letnimi owocami?

AgrestAgrest Fot. Pexels

Orzeźwiający słodko-kwaśny smak przetworów z agrestu to niewątpliwa zaleta! Jeszcze kilka lat temu przetwory z agrestu były zdecydowanie bardziej popularne, ale kto wie może to pora wykreować nową modę na pyszne, domowe przetwory z agrestu. 

Agrest świetnie nadaje się na przetwory, zawiera w sobie bardzo dużo pektyn, więc nie potrzebuje specjalnych dodatków by gęstnieć. 

Najczęściej spotykanym sposobem na wykorzystanie agrestu jest wykorzystanie go do zrobienia dżemów. Z jednego kilograma owoców możemy zrobić już około 6 słoiczków pysznego dżemu. 

Agrest w przetworach świetnie się również łączy z innymi owocami takimi jak: wiśnie, porzeczki lub śliwki. Porzeczki i wiśnie pomogą podkreślić kwaśny smak agrestu, a śliwki nadadzą super słodkości naszym dżemom. 

Z agrestu wykonać można jednak nie tylko dżemy, owoc ten świetnie nadaje się również na nalewki. 

By przygotować pyszną nalewkę z agrestu, należy minimum 2 kg owoców zasypać cukrem i odstawić na około 3 dni. Sok który powstanie w ten sposób należy zalać alkoholem i odstawić na minimum 6 tygodni. 

Przetwory z agrestuPrzetwory z agrestu Fot. Pixabay

Agrest jest również owocem, z którego możesz wykonać pyszny sok bez dodatku cukru. Co potrzebujesz by przygotować taki sok? Sam agrest.

W dużym garnku do zagotowanej wody wrzuć 2 kg świeżych i obranych owoców. Gotuj około 5 minut i odstaw do przestygnięcia. Następnie przefiltruj sok przez sitko, by oddzielić resztki owoców i przelej go do buteleczek, które następnie należy pasteryzować. Możesz je zagotować w garnku z wodą, lub wstawić do piekarnika na kilkanaście minut. 

Sok z agrestu bez cukru, przypomni nam o słonecznym lecie w zimowe wieczory. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.