IKEA po Lubelsku, ostatnie dni by zobaczyć sztandarowe projekty szwedzkiej marki w ludowej odsłonie.

W Lublinie jeszcze przez najbliższe dni oglądac można ponadczasowe meble marki IKEA zamienione w małe dzieła sztuki, przez studentów WSPiA. Tradycyjne lubelskie wzornictwo w połączeniu ze znaną szwedzką marką jest prawdziwą gratką dla miłośników designu.

Połączenie lubelskiego wzornictwa i szwedzkiej marki IKEAPołączenie lubelskiego wzornictwa i szwedzkiej marki IKEA Fot. IKEA

IKEA w Lublinie podjęła współpracę z miastem Lublin oraz Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w ramach projektu MATCH, efekty tej współpracy oglądać można jeszcze do końca lipca, w ramach bezpłatnej wystawy w Lublinie. 

Studenci na kierunku Projektowanie Wnętrz z WSPiA w Lublinie, w ramach przedmiotu Budownictwo wernakularne i kultura ludowa Europy Środkowowschodniej projektowali i tworzyli niepowtarzalną kolekcję mebli, które zostały przyozdobione w tradycyjne ludowe wzory. IKEA zapewniła studentom meble z drugiej ręki, z działu sprzedaży okazyjnej Circular Hub, podkreślając dodatkowo jak ważna jest dla marki idea recyklingu. 

Meble IKEA przyozdobione w tradycyjne lubelskie wzornictwoMeble IKEA przyozdobione w tradycyjne lubelskie wzornictwo Fot. IKEA

Język wzornictwa, z którego skorzystali studenci, znany jest na lubelszczyźnie nie od dziś. Mieszkańcy dawnej Lubelszczyzny przez wieki używali języka kolorów i wzorów by zdobić budynki, meble czy ubrania, ale również przedmioty codziennego użytku. Ten sposób ozdabiania przedmiotów nie pełni jedynie funkcji dekoracyjnej, ale jest swoistym podpisem przynależności do kultury danego regionu. 

Wystawa prac została przygotowana w ramach zajęć pod kierunkiem dr Małgorzaty Michalskiej-Nakoniecznej. Dodatkowym elementem prezentowanej wystawy jest film inspiracyjny z okazji 5-lecia IKEA Lublin, który stworzyli studenci z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To jednak nie koniec atrakcji, bo w ramach współpracy zainicjowanej przez Miasto Lublin powstały również cztery neony autorstwa Miruny Gheordunescu, oraz grafiki do aplikacji promującej ekologiczne rozwiązania w zakresie segregacji śmieci autorstwa Darii Morgen.

Wystawa dostępna jest bezpłatnie w Lublinie w Galerii Skende do 31 lipca 2022 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.