Te kwiatki mogą stać na parapecie! Wszystko o pielęgnacji nasłonecznionych roślin

Nie wszystkie rośliny, które przynosimy do domu nadają się do stania w nasłonecznionym miejscu. Jak dokonać w sklepie odpowiedniego wyboru?

AloesAloes fot. Pixabay


Kwiaty i inne rośliny różnią się od siebie znacznie, w zależności od tego jakie warunki są dla nich najbardziej odpowiednie. Podczas gdy jedne występują w naturze w runie leśnych lasów tropikalnych (potrzebując zatem mało światła, a dużo wilgoci), inne rosną na sawannach i pustyniach (i przelanie ich wodą może skutkować ich zgniciem).  

Podpowiadamy, jak wybrać "słoneczne" kwiaty i rośliny, idealne na parapet skierowany w stronę południową! 

Żyworódka

To roślina wieloletnia, która bardzo dobrze odnajdzie się na parapecie skierowanym w stronę południową. Jej cechą szczególną jest obecność wielu kolorowych kwiatów: białych, pomarańczowych, czerwonych czy żółtych. Roślinę te trzeba regularnie nawozić, optymalny czas to mniej więcej co dwa tygodnie. Uwaga! Warto pamiętać, że żyworódka nie przepada za regularnym podlewaniem. Inną kwestią jest to, że należy regularnie przycinać jej przekwitnięte kwiaty. 

Aloes

To roślina, którą kojarzymy między innymi z przemysłów spożywczego (słynne napoje aloesowe) i kosmetycznego (szeroka gama kosmetyków wykorzystuje kojące działanie tej rośliny). Niemniej, może on również stanowić ładną ozdobę naszego domu. Jako że nie jest zbyt wymagająca w uprawie, świetnie sprawdzi się dla początkującego amatora ogrodnictwa. Co więcej, warto wybrać go ze względu na to, że oczyszcza również powietrze. Dlatego jeśli mieszkamy w mieście, bardzo może się nam przydać.  

Eszeweria

To roślina dekoracyjna, która oryginalnie pochodzi z dalekiego Meksyku. Należy do tej grupy roślin, która nie lubi zbyt dużego podlewania. Co więcej, wymaga ona stałego dostępu do słońca, dlatego najlepszy jest dla niej parapet właśnie od strony południowej (a nie np. Zachodniej, gdzie ilość słońca jest ograniczona). 

Oto top 3 kwiatów, które nie wymagają szczególnej uwagi, a świetnie sprawdzą na nasłonecznionym parapecie. Pamiętaj, aby ich nie przelewać, regularnie przycinać przekwitnięcie kwiaty i nie zapominać o ich nawożeniu, a twój parapet będzie prezentował się świetnie! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.