Różnokolorowe doniczki urozmaicą wnętrze i ożywią miejski balkon

Rośliny w domu i na tarasie, mogą zastąpić nam rozkwiecony ogród latem. Dzięki odpowiedniej aranżacji zieleni możemy zorganizować sobie przytulny kącik wypoczynkowy. Warto zadbać o wybór odpowiednich doniczek, a najlepiej postawić na kolorowe, które ożywią przestrzeń.

Na rynku jest ogromny wybór donic, co powinno ułatwić nam wybór. Podobno od przybytku głowa nie boli, jednak wbrew pozorom może to nam również utrudnić podjęcie decyzji. Jakie doniczki kupić do danego wnętrza, które będą najbardziej funkcjonalne?

Nowoczesne formy geometryczne wprowadzą świeżość do wnętrza, a kolory dodatkowo mogą nadać mu lekkość i podkreślić jego styl. 

Wielkość doniczek należy dobierać zależnie od roślin i ich wymagań, tak aby mogły się zdrowo rozwijać i mieć przestrzeń na odpowiedni rozwój bryły korzeniowej. 

Kolorowe doniceKolorowe donice Fot. Castorama

Czy doniczki muszą pasować kolorem do reszty wnętrza?

Podstawowe zasady w projektowaniu wnętrz mówią, by dobierać elementy takie jak doniczki do reszty pomieszczenia, więc w przestrzeni zaaranżowanej w ciepłych barwach powinny znaleźć się również doniczki w takich odcieniach. W uproszczeniu jest to dobra droga, jednak warto również postawić na bardziej intensywne kolory i wzory. Z pewnością dobranie beżowych doniczek do beżowego wnętrza będzie poprawne i stanowi dobry wybór dla tradycjonalistów, jednak gdy chcemy wnętrzu dodać odrobinę charakteru, warto uwzględnić inne kolory, faktury i kształty. 

Wzory wykończenia doniczek mogą dodatkowo odświeżyć nasze wnętrzeWzory wykończenia doniczek mogą dodatkowo odświeżyć nasze wnętrze Fot. Castorama

Donice ceramiczne lub gliniane są atrakcyjne wizualnie, mogą być one szkliwione i pięknie dekorowane za pomocą szkliwa. Są także stabilne ze względu na swoją masę. Jednak wykazują się słabą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. 

Wybór wśród rożnych wzorów i kolorów pozwoli nam na kreowanie atrakcyjnych aranżacji i kompozycji roślin i kwiatów. 

Donice plastikowe są najczęściej wybierane i to właśnie z nich zwykle tworzymy kompozycje na balkonach, tarasach i we wnętrzach mieszkań. Cena donic plastikowych jest często niższa niż ceramicznych lub betonowych, a dodatkowo są one dostępne w wielu wzorach, kolorach i formach. 

Warto jedynie zwracać uwagę, by materiał z którego wykonane są donice był jak najbardziej wytrzymały i odporny na promienie UV i różnice temperatur. 

Parapety okienne pełne kolorowych donic i regały uginające się wręcz pod ciężarem bujnych roślin, to zdecydowanie piękna i najbardziej oryginalna ozdoba wnętrza. Kolorowe donice pozwalają nam zaszaleć i ukazać swój charakter oraz dobrać odcień pojemników do kolorów kwiatów i roślin, które w nich posadzimy. Kolorowe doniczki będą świetnym akcentem nie tylko w pokojach dzieci, ale również we wnętrzach w stylu boho lub retro. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.