Ten sposób gotowania podbija cały świat. Jest prosty i pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy

W Polsce, co wynika z szacunków Caritasu sprzed czasów pandemicznych, wyrzuca się około 9 milionów ton żywności! Z czego połowa tych danych dotyczy gospodarstw domowych. Czy poprzez działanie jednostki można zmienić tę rzeczywistość?

Zero WasteZero Waste fot. Pixabay

Żywność drożeje w bardzo szybkim tempie, podczas gdy wysokość pensji większości Polaków zasadniczo się nie zmienia. Mimo to, wciąż marnujemy zbyt dużo żywności. Istnieje jednak sposób, aby zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia. Odpowiedzią jest filozofia Zero Waste.  

Co to jest Zero Waste? 

Zero Waste to międzynarodowy zorganizowany ruch (w Polsce i wielu innych krajach na świecie działają stowarzyszenia Zero Waste), który ma na celu ograniczenie wpływu człowieka na środowisko. W wielkim skrócie - promuje on zachowania konsumenckie, które będą skutkować wsparciem naturalnych cykli odnawiania się. Chodzi o takie wykorzystanie zasobów - przede wszystkim jedzenia - które sprawi, że mniejsza ich ilość będzie się marnować.  

Moda czy filozofia życia? 

Wiele osób twierdzi, że Zero i Less Waste to jednorazowa moda, która przeminie. W ograniczaniu ilości kupowanego jedzenia, w ponownym użyciu wielorazowych toreb na zakupy, w dokładnym wykorzystaniu każdego kawałka zakupionego warzywa nie powinniśmy widzieć przemijającej mody, a raczej całkowitą zmianę trybu życia. Zero Waste nie wymaga od nas wyrzeczeń, a raczej dokładniejszego planowania.  

Jak oszczędzić pieniądze na kupowanej żywności? 

W praktyce trudno jest osiągnąć całkowite Zero Waste. Dlatego proponujemy zacząć od bliźniaczej filozofii życia - Less Waste. Chodzi o ograniczenie ilości wyrzucanej żywności. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim należy dokładnie planować kupowane przez nas produkty spożywcze. Najpierw określ, jakie dania będziesz chciał jeść przez następne kilka dni. Potem zrób szczegółową listę zakupów. Postaraj się uwzględnić resztki, jeśli zostanie ci za dużo kurczaka, wykorzystaj o w sałatce następnego dnia. Jeśli gotujesz rosół, z mięsa po nim ulep pierogi. Jeśli kupiłeś za dużo ciętych ziół, przygotuj z nich masło ziołowe. Jeśli zostało ci dużo chleba, wrzuć go do zamrażarki.  

Te działania nie tylko pomogą zaoszczędzić ci pieniądze, ale i sprawią, że nic się nie zmarnuje. Ergo - żywność nie trafi na wysypiska śmieci, co równa się mniejszej ilości metanu, która trafi do atmosfery. 

Zero i Less Waste powinny stać się codziennością każdej osoby, której zależy na dobrobycie naszej planety. Chodzi nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy, ale i zredukowaniu wytwarzanych przez nas odpadów.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA