Twoje sztućce znów mogą lśnić. Wystarczy ten jeden trik

Sztućce to taki przedmiot, który towarzyszy nam przez długie lata. Zazwyczaj mamy w domu ich dwa komplety - jeden do użytku codziennego, a drugi na specjalne okazje. Oba jednak wymagają regularnego czyszczenia, aby utrzymać je w dobrym stanie przez dłuższy czas.

SztućceSztućce fot. Pexels


Zestaw sztućców to coś, bez czego trudno się obyć. Towarzyszą nam przy każdym posiłku, również przy tych, które spożywamy w towarzystwie naszych gości. Dlatego zależy nam na tym, aby prezentowały się najlepiej. Jak dbać o nie, aby służyły nam przez długie lata? 

Dwa najpopularniejsze typy sztućców 

Najczęściej mamy do czynienia ze sztućcami ze stali nierdzewnej (które można myć w zmywarce) i sztućcami srebrnymi. Choć te drugie są o wiele trudniejsze w utrzymaniu, wiele osób wybiera jest nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale i trwałość czy samą chęć i posiadania. Nie będą to sztućce używane przez większość z nas na co dzień. Raczej zachowamy je na specjalne okazje. Jak jednak o nie dbać? 

Jak dbać o sztućce srebrne 

W przypadku gdy nasze sztućce wykonane są ze srebra nie należy ich myć w zmywarce. W grę wchodzi jedynie mycie ręczne. Jeśli mamy do czynienia z nieestetycznymi osadami, warto rozpuścić 5 łyżek w roztworze sody oczyszczonej i gorącej wody (4 łyżki sody na 3 litry wody). Gotuj tak długo, aż mieszanina zacznie wrzeć, a następnie zdejmij z ognia. Zanurz w niej swoje srebrne sztućce, po 10 minut opłucz je letni wodą, a następnie wypoleruj suchą ścierką.  

Jak dbać o sztućce ze stali nierdzewnej  

Czyszczenie sztućców ze stali nierdzewnej to prostsza sprawa, bo możesz je myć w zmywarce. Aby unikać zacieków pamiętaj o tym, by wycierać je dokładnie po każdym myciu. Co więcej, jeśli na twoich sztućcach pojawią się plamy rdzy – nie panikuj. Wystarczy użyć pasty złożonej z wody i kwasku cytrynowego. To, czego należy unikać przy myciu sztućców ze stali nierdzewnej to wszelkie druciaki. Nimi łatwo porysujesz ich powierzchnię.  

Więcej o: