Jak wyczyścić pralkę? Mało kto zna ten skuteczny, domowy sposób

Pralka to urządzenie, z którego korzystamy regularnie. Od jego czystości zależy również dobry stan naszych ubrań. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie pralki. Czy istnieją na to domowe sposoby?

PralkaPralka fot. Pixabay


Czy zdarzyło ci się wyjąć pranie, które miało nieprzyjemny zapach? To oznacza, że twoja pralka natychmiast wymaga wyczyszczenia! Podpowiadamy, jak to zrobić metodą wykorzystującą produkty, które ma w domu każdy z nas! 

Po co należy czyścić pralkę? 

Pralka to urządzenie, które regularnie korzysta z wody. A to sprzyja powstawaniu grzybów, pleśni kamienia. Duża temperatura powietrza i mała jego cyrkulacja również nie sprzyja czystości pralki. Dlatego trzeba pamiętać, aby regularnie jej doglądać.  

Jak wyczyścić pralkę domowymi metodami? 

W tym przypadku musimy wykorzystać niesamowite czyszczące właściwości niezastąpionego trio: sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i octu.  

Elementy pralki, które wymagają czyszczenia to: 

  • pojemnik na proszek do prania i płyn do płukania, 
  • bęben, 
  • filtry.

Jak tego dokonać? To proste – wlej jedną trzecią szklanki kwasku cytrynowego i trzy czwarte szklanki octu spirytusowego, weź gąbkę i starą szczoteczkę do zębów. Przy pomocy gąbki rozprowadź płyn po nieczystościach, a następnie przetrzyj je suchą szmatką. A jeżeli widzisz jakiekolwiek ślady pleśni - użyj kwasku cytrynowego. Taką mieszanką możesz z powodzeniem wyczyścić pojemniki na proszek do prania i płyn do płukania.  

Jeżeli z kolei chcesz umyć bęben, użyj octu. Wlej trzy czwarte szklanki octu do pustego bębna i nastaw pranie na 90 stopni. Po zakończeniu programu dokładnie przewietrz pomieszczenie.  

Aby wyczyścić filtry musisz wyjąć je (są zazwyczaj z przodu urządzeni AGD) i dokładnie oczyść je ze wszelkich nieczystości. Nie zapominaj również o regularnym odkamienianiu pralki, który możesz zrobić za pomocą... octu. Wystarczy wlać do pralki 2 litry tej substancji i po raz kolejny nastawić psuty bęben na program o temperaturze 90 stopni Celsjusza.  

Więcej o: