Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe? Ten sposób nigdy nie zawodzi

Sezon urlopowy sprzyja temu, że wiele naszych roślin jest niedostatecznie podlanych. Czy to z powodu wyjazdu, czy z racji zabiegania zapominamy o polewaniu naszych kwiatów. Czy istnieje sposób, aby je uratować?

RoślinaRoślina fot. Pixabay


Znasz to uczucie, gdy wchodzisz do domu i widzisz zwiędniętą roślinę? Opadające kwiaty czy liście najprawdopodobniej są wynikiem przesuszonej ziemi, w której rosną nasi zieloni towarzysze. Nie dopuść do tego, aby zginęła twoja roślina. Staraj się regularnie ją podlewać, a w sytuacji kryzysowej zastosuj ten niezawodny sposób. 

Jak ożywić niemal martwą roślinę? 

Aby uratować przesuszoną roślinę należy wstawić ją do wanny lub wiadra wypełnionego wodą i zanurzyć ją na przynajmniej połowę wysokości. Odczekaj godzinę, aż ziemia stanie się całkowicie mokra, a następnie wyjmij doniczkę z wanny. Jeżeli roślina nie była narażona na zbyt długotrwałe przesuszenie, powinna ona odzyskać dawny wygląd w kilka godzin.  

Jak się dopuścić do przesuszenia rośliny? 

Odpowiedź jest prosta - należy regularnie podlewać rośliny w naszym domu. Oczywiście weź również pod uwagę to, że niektóre gatunki nie lubią zbyt dużej ilości wody. Poczytaj o roślinach, które masz w domu i przygotuj listę tych, które trzeba regularnie podlewać. Jeżeli masz tendencję do zapominania o tym... nastaw powtarzalny budzik. Ten prosty trik pomoże ci w zachowaniu swoich roślin w jak najlepszej kondycji! 

Jakie rośliny nie lubią przelewania? Są to przede wszystkim sansewierie, zamiokulkasy i kaktusy. Z kolei skrzydłokwiaty, paprocie, fikusy czy papirusy będą cierpieć, jeśli nie dostarczysz im odpowiedniej ilości wody.  

Jak widać, istnieją sposoby na odtarowanie niemal martwej rośliny. Warto jednak, w miarę możliwości, nie doprowadzać do takich sytuacji.  

Więcej o: