Jeszcze niedawno wstydziliśmy się tego mebla, teraz wraca na salony!

Małgorzata Duży
28.07.2022 19:21
To niesamowite, jak bardzo zmieniają się nasze gusta. To, co za czasów PRL-u było uznawane za normalny przedmiot, dziś stanowi obiekt niemałego zainteresowania. Kiedyś wstydziliśmy się tego mebla, a dzisiaj wraca on do naszych domów.

Nowoczesna meblościankaNowoczesna meblościanka fot. Pexels


Chodzi oczywiście o meblościanki, które szturmem podbijają polskie mieszkania. Nikt nie kojarzy ich teraz z obciachem i kiczem, wręcz przeciwnie. Meblościanki przywołują na myśl dobre skojarzenia, odwołując się do stylu retro.  

Odrobina historii 

Co ciekawe, mebel ten wcale nie powstał w czasie PRL-u. Pierwsze meblościanki, nazywane ówcześnie "kombajnami" (od ang. combine, tzn. łączyć się) powstały w dwudziestoleciu międzywojennym.  

Potem pojawiły się znowu po wojnie, na przełomie lat 50. i 60. Jednak do codziennego użytku, na skalę masową, weszły dopiero po Targach Wzornictwa Przemysłowego w roku 1963. Najbardziej popularnym modelem meblościanki stał się ten zaprojektowany przez Bogusławę i Czesława Kowalskich. Niestety, ze względu na to, że produkowano je masowo szybko straciły swój urok. W konsekwencji obecnie kojarzą się nam głównie z okresem PRL. 

Wielofunkcyjna i w nowoczesnym wydaniu 

Obecnie jednak meblościanki przeżywają renesans, ponieważ są dostępne w ofercie wielu sklepów z wyposażeniem wnętrz. Nie kojarzą się wcale z bylejakością czasów PRL, coraz częściej zwraca się uwagę na ich design i funkcjonalność. Jednak warto mieć na uwadze, że nowoczesne projekty znacznie różnią się od tych z dawnych czasów. Zastosowano w nich ciekawe rozwiązania, takie jak fronty o wysokim połysku, podświetlenie światłami LED, a także frezowane wykończenia. To i wiele innych rozmaitych pomysłów projektantów sprawia, że współcześnie meblościanka jest meblem, który cechuje się bardzo interesującym wzornictwem.  

Więcej o: