Jak urządzić salon w stylu rustykalnym? Podpowiadamy!

M Polak
01.08.2022 21:27
Styl ten przywodzi na myśl ciepło domowego ogniska, jest niezwykle przytulny i zachęca do beztroskiego relaksu. Urządzenie salonu w stylu rustykalnym to świetne rozwiązanie, które pozwala czerpać z tradycji dworków i starych domostw.

Salon z elementami rustykalnymiSalon z elementami rustykalnymi Fot. Pixabay

Styl rustykalny wraca do łask, po latach zapomnienia, kiedy wszyscy zachwycaliśmy się minimalizmem i stylem skandynawskim, nadeszła pora na tryumf przytulności. Coraz częściej doceniamy rodzimą stylistykę i wnętrza nawiązujące do historycznych przestrzeni mieszkalnych. 

Co jest niezbędne by uzyskać styl rustykalny we wnętrzu? W budowaniu odpowiedniego klimatu rustykalnego koniecznie wykorzystaj: 

  • ciepłe barwy
  • postarzane elementy wystroju
  • rękodzieło i tekstylia

Wnętrze rustykalne powinno emanować przytulnością i zachęcać do relaksu i spędzania w nim każdej wolnej chwili. 

Co zdecydowanie nie powinno się znaleźć w salonie w stylu rustykalnym? Czego unikać?

Zdecydowane nie mówimy wszelkim błyszczącym, lakierowanym powierzchniom, plastikowi, szczególnie kolorowemu. W takim wnętrzu powinniśmy unikać oświetlenie o chłodnej barwie, gdyż nie będzie ono dobrze korespondowało z miękkimi tkaninami i rękodziełem. 

Wnętrze w stylu rustykalnym, przepełnione przytulnością to wnętrze pozbawione metalu i nowoczesnych mebli ze szkła. To wnętrze przywołujące na myśl fotografie w starych albumach. 

Meble w stylu rustykalnym można również wykorzystać na zewnątrzMeble w stylu rustykalnym można również wykorzystać na zewnątrz Fot. Pixabay

By zaaranżować wnętrze salonu w stylu rustykalnym, warto chwilę się zastanowić i przemyśleć odpowiednie dodatki. Solidnie wykonane, drewniane meble świetnie będą się dobrze prezentować z prostymi dodatkami. Jednak wszystkie elementy powinny być dobrej jakości, zdecydowanie nie warto stawiać na ilość, wtedy nasze wnętrze będzie bardziej przypominało skansen, niż gustownie urządzone mieszkanie w stylu rustykalnym. 

Salon w stylu rustykalnym wypełniony jest naturalnymi tkaninami, rękodziełem oraz makatkami, makramami i miękkimi dywanami.