Liściaste bonsai z klonu palmowego zachwyca nie tylko w ogrodzie

Klon palmowy zachwyca kolorem i kształtem liści. Ta łatwa w uprawie roślina świetnie sprawdzi się jako bonsai.

Klon palmowyKlon palmowy Fot. Pixabay

Czerwonolistny klon palmowy jest łatwy w uprawie jednocześnie zachwycając niesamowitą urodą i kolorami. Drzewo to pochodzi z Japonii i znane jest mniej więcej od XIX wieku. 

Klon palmowy ma rozłożysty pokrój, a jego wysokość w naszym klimacie dorasta maksymalnie do 4-5 m. Klon palmowy może występować również w postaci krzewiastej. 

Klon palmowy wraz z wiekiem zmienia delikatnie kolor, młode pędy są intensywnie purpurowe ale z wiekiem stają się srebrzyste. Największą ozdobą klonu palmowego są jego liście- klapowane i okrągłe, które na wiosnę są ciemnopurpurowe, by na jesień zmienić delikatnie swój odcień. 

Klon palmowy pięknie prezentuje się jako soliter, na tle jasnozielonych drzew lub niskich, jasnych bylin. 

Klon palmowy - stanowisko

Klon palmowy najlepiej przyjmie się na słonecznym stanowisku, które będzie osłonięte od wiatru, na wilgotnej glebie torfowej.

Klon palmowy to roślina znana najlepiej jako drzewo hodowane na bonsai. Liściaste bonsai, doskonale znosi cięcie, a jego niewielkie i piękne liście świetnie sprawdzają się jako ozdobna mała forma nie tylko w ogrodzie ale i na tarasie lub we wnętrzu. 

Klon palmowy - choroby

Klon palmowy jest rośliną względnie odporną na choroby, ale nadal warto kontrolować stan naszego drzewa. Szczególnie wczesną wiosną, gdy na klonie mogą zadomowić się mszyce, ale łatwo zwalczycie je stosując nawet domowe metody. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.