Ten basen różni się od innych. Jak go zamontować i jak o niego dbać?

Baseny typu kanadyjskiego to absolutny hit, jeśli chodzi o aranżację ogrodu. Choć sprowadzono jest po raz pierwszy do Polski ponad 20 lat temu, wciąż są bardzo popularne. Czym różnią się od zwykłych basenów i ile kosztują?

Basen kanadyjski to nazwa umowna. Zaczęliśmy nazywać w ten sposób baseny, które są zbudowane z gotowych arkuszy i profili, ponieważ na początku produkowano je jedynie w Kanadzie. Potem produkcja szybko rozpowszechniła się na cztery strony świata. Basen kanadyjski ma wiele zalet, a podstawową z nich jest niska cena. Oprócz tego cechuje się niezwykle prostym montażem oraz nieskomplikowaną budową. Podpowiadamy, jak o niego zadbać i jak go wkopać, jeśli chcemy, aby znajdował się w ziemi. Warto jednak mieć na uwadze, że baseny kanadyjskie dzielą się na wkopane w ziemię i wolnostojące.  

Basen kanadyjski co to jest 

BasenBasen fot. pexels

Basen tego typu opiera swoją konstrukcję na stelażu. To trochę jak puzzle, które układają dzieci – baseny kanadyjskie składają się bowiem z gotowych arkuszy stalowej blachy. Montowanie odbywa się poprzez osadzenie blach na konstrukcji z profili. Arkusze ze stali są przeważnie falowane, a to zwiększa wytrzymałość blachy i zapobiega jej odkształcaniu się. Dzięki takiej metodzie zbudowania basenu, może on służyć z powodzeniem nawet przez kilkanaście lat. Jeżeli martwisz się o to, że basen kanadyjski będzie źle wyglądał, porzuć pochmurne myśli. Zewnętrzna strona basenu pomalowana jest tak, aby imitować surowce naturalne, takie jak kamień lub drewno. Wszystko to sprawia, że basen kanadyjski świetnie komponuje się z resztą ogrodu. 

Basen kanadyjski w ogrodzie 

BasenBasen fot. Pixabay

Basen kanadyjski to sprytnie zaprojektowane miejsce. Wnętrze wyłożone jest folią geomembraną PVC, która jest niezwykle szczelna. Oprócz tego folia ta dobrze przylega do ściany, jest odporna na osadzanie się i utratę pierwotnego kształtu. 

Warto kupić basen kanadyjski, jeśli lubimy spędzać dużo czasu w ogrodzie. Plusów wybrania takiego rozwiązania jest naprawdę wiele – szybko i niewielkim kosztem można zamontować w ogrodzie zbiornik wodny. Co więcej, jako że to konstrukcja na stelażu, odpada ingerowanie w układ ogrodu. Można, ale nie trzeba, wkopać częściowo baseny tego typy do ziemi. Kusi również niska cena komponentów basenu kanadyjskiego – sprawia to, że jest to rozwiązanie idealne dla kogoś, komu zależy na basenie ogrodowym niewielkich rozmiarów.  

Jak wkopać basen kanadyjski 

BasenBasen fot. Pixabay

Istnieją zasadniczo dwa rodzaje basenów kanadyjskich. Jeden to wkopany w ziemię, a drugi to basen wolnostojący. Ten drugi typ jest bardziej rozpowszechniony ze względu na to, że montaż jest niezwykle prosty, a sama konstrukcja jest mobilna. Baseny wolnostojące są zazwyczaj nieco cięższe, a przez to zyskują na stabilności.  

Drugim typem basenu jest basen kanadyjski w ziemi. Jak go zamontować? Wystarczy wykopać otwór w ziemi, ty określasz jego głębokość. Najpierw trzeba jednak wybrać odpowiednie miejsce, czyli taki (płaski) fragment terenu, który nie będzie narażony na obfite opady czy potężne podmuchy wiatru. Jeśli to możliwe, umieśćmy basen kanadyjski możliwie najdalej od drzew. Wpłynie to na jego późniejszą czystość. 

Jak zamontować basen kanadyjskich? Oznacz obszar, który przeznaczysz na montaż basenu, a następnie wyrównaj cały teren. Używaj przy tym poziomicy, aby określić, czy powierzchnia jest już płaska. Następnie posyp teren piaskiem, dzięki czemu ziemia nie będzie chłonęła nadmiaru wody. Ostatni krok to utwardzenie gruntu walcem. 

Na tak przygotowaną powierzchnie możesz postawić zbiornik. Postępuj według instrukcji montażu dołączonej do zakupionego basenu. Na sam koniec podłącz pompę i napełnij basen wodą.  

Basen kanadyjski opinie 

Basen kanadyjski to popularny wybór pośród Polaków, ponieważ ani nie kosztuje zbyt wiele, ani nie wymaga skomplikowanego montażu, ani nie jest trudny w utrzymaniu. 

Jak dbać o basen kanadyjski? Utrzymuj go w czystości poprzez oczyszczanie go ze śmieci nagromadzonych na tafli wody. Pilnuj, aby jego odpływ i upływ wody pozostawały drożne przez cały czas. Niezbędne do utrzymania czystości w takim basenie jest również regularne włączanie pompy.  

Warto jednak mieć na uwadze, że basen kanadyjski to atrakcja tylko na sezon wiosenno-letni. Zimą i jesienią należy dokładnie go zabezpieczyć. Jak to zrobić? Wystarczy założyć na konstrukcję specjalną pokrywę basenową, którą szczelnie zakryjemy brzegi. Z kolei środek pokrywy warto obciążyć za pomocą piasku. Dzięki temu wiatr nie będzie podrywał plandeki.  

Jakie są opinie dotyczące basenów kanadyjskich? Jak to zazwyczaj, bywają one podzielone. Warto jednak zaznaczyć, że przeważają te pozytywne. Zaletami basenów kanadyjskich jest ich niska cena, łatwy oraz szybki sposób montażu oraz demontażu. Użytkownicy cenią sobie również mobilność tego rozwiązania oraz wysokie walory estetyczne. Takie baseny zdecydowanie wyróżniają się na tle alternatywnych rozwiązań. To łączy w sobie niskie koszty, lekką konstrukcję, trwałość oraz niezwykłą mobilność. 

Basen kanadyjski to zawsze dobry wybór. Ze względu na niewielki koszt (na rynku można znaleźć modele w cenie tysiąca złotych), bardzo prosty montaż, niezastąpioną funkcjonalność i estetyczny wygląd, baseny kanadyjskie to bardzo dobra opcja do twojego ogrodu. Lato w pełni i to ostatni dzwonek na zakup tego typu. Jeśli martwisz się o to, czy basen kanadyjski jest łatwy w utrzymaniu – nie przejmuj się. Dbanie o niego jest banalnie proste, wystarczy tylko odrobina systematyczności.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA