Dobry sen to podstawa zdrowia. Jak wybrać odpowiedni materac? Podpowiadamy

By zachować zdrowie należy właściwie się odżywiać i prowadzić aktywny tryb życia. Jednak ważny jest również wypoczynek, dzięki któremu każdego dnia możemy wstawać pełni energi. Podstawą zdrowego snu jest w dużej mierze odpowiedni materac.

Materac dobrej jakości, który zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa jest bardzo ważny, gdy mówimy o zdrowym śnie. Jak więc wybrać materac, który korzystnie wpłynie na nasz nocny wypoczynek?

Wygodny materac to podstawaWygodny materac to podstawa Fot. Pexels

Materace w uproszczeniu możemy podzielić na sprężynowe i piankowe.

Nadal czasami możemy usłyszeć, że najlepszy materac musi być twardy, bo tylko taki zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa. I faktycznie przed laty było to najlepsze rozwiązanie, jednak obecnie materace konstruuje się inaczej, a dzięki nowoczesnym technologiom jest możliwe idealne dopasowanie materaca do swoich potrzeb. 

Co wziąć pod uwagę, szukając nowego materaca?

1. Waga użytkownika 

Oglądając materace, możecie natknąć się na oznaczenia z literą H. O co chodzi? Materace z symbolem H1 przeznaczone są dla osób o wadze poniżej 50 kg, H2- dla osób o wadze między 50 a 80 kg, H3 - 80-100 kg, H4 - dla użytkowników powyżej 100 kg. 

2. Strefy twardości materaca, zapewniające odpowiednie podparcie. 

Im więcej stref podparcia, tym lepiej rozłoży się ciężar naszego ciała. Najwygodniejsze materace mają nawet 9 stref twardości oraz obszary odpowiednio podpierające stopy, uda, łydki, a także miednicę, kręgi lędźwiowe, głowę i ramiona. Perfekcyjnie dopasowują się one do budowy ciała użytkownika, zapewniając mu wysoki komfort snu. 

odpowiednio dobrany materac zapewni zdrowy senodpowiednio dobrany materac zapewni zdrowy sen Fot. Pexels

3. Pozycja, w której śpimy

Dla osób śpiących na boku najlepszym wyborem będzie elastyczny materac, który dopasuje się do kształtu ciała, odpowiednio ugnie się pod biodrem i ramionami, pozwalając na lepsze dopasowanie do powierzchni, bez obciążania kręgosłupa. Osoby śpiące na brzuchu lub na plecach powinny pomyśleć o twardszym materacu, który zapewni równomierne rozłożenie ciężaru na całej powierzchni. 

W przypadku osób, które kilkakrotnie zmieniają pozycję spania w nocy, lepszym wyborem będzie bardziej dopasowywać się i reagować na zmianę położenia ciała. 

4. Spanie samemu, lub spanie z drugą osobą

Materac dla dwóch osób powinien nie tylko zapewniać idealne podparcie kręgosłupa, ale również działać amortyzująco, aby wytłumić drgania i nie przenosić ich na drugą połowę materaca. W tym wypadku warto postawić na model kieszeniowy lub odpowiednio wykonany model lateksowy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.