Jak wyczyścić żelazko? Tych sposobów nie przebiją żadne inne

Żelazko i pralka to dwa przedmioty użytku dziennego, o których czyszczeniu często zapominamy. Jak wyczyścić żelazko? Jak o nie właściwie dbać? Dowiesz się tego w poniższym tekście!

ŻelazkoŻelazko fot. Pixabay


Wystarczy chwila nieuwagi i już nasze żelazko się przypaliło i wymaga czyszczenia. Poza tym żelazka brudzą się również wraz z upływem czasu. Nie czyszczenie żelazek to nie tylko groźba pobrudzonych ubrań, ale i całkowitej awarii sprzętu. Czy istnieją domowe sposoby na uporanie się z tym problemem? Sprawdźmy to! 

Ocet 

Również i w tym przypadku przyda się nam niezastąpiony niczym ocet. W celu wyczyszczenia żelazka octem najpierw nagrzej delikatnie sprzęt, a potem odłącz go od prądu. Nasącz bawełnianą szmatkę octem i lekko pocieraj po płycie żelazka. Rób tak, dopóki nie pozbędziesz się ciemnego osadu. Następnie przemyj stopę żelazka ciepłą wodą.  

Soda oczyszczona 

Jeśli twoje żelazko ma stalową stopę - jest to sposób, który możesz rozważyć. Nie próbuj tego jednak w przypadku innych powłok, bo soda może je zniszczyć. Nasyp sodę na wilgotną ściereczkę i delikatnie potrzyj. Możesz też przygotować pastę z wody i sody oczyszczonej i użyć jej w celu wyczyszczenia żelazka.  

Pasta z sody i octu 

Uwaga! Ten sposób nie jest odpowiedni dla żelazek z teflonową stopą. Jeśli jednak posiadasz inne żelazko i masz do czynienia z uciążliwym, trudnym brudem spróbuj pasty z sody i octu. Dodaj 2 porcje sody i 1 porcję octu, a następnie wymieszaj. Uważaj przy łączeniu tych dwóch składników - nie pochylaj się na roztworem, otwórz okno i dosyp sodę delikatnie. Tak powstałą pastę użyj do wyczyszczenia stopy żelazka. 

Nie martw się, jeśli twoje żelazko się zabrudziło. Z całą pewnością możesz je jeszcze uratować. Wypróbuj te trzy sposoby i daj znać, który najbardziej przypadł ci do gustu.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.