Wszystko, co należy wiedzieć o pielęgnacji drzewka bonsai

Miniaturowe drzewa szturmem pobijają Europę. Choć pochodzą z dalekiej Japonii, również w Polsce stają się coraz to bardziej popularne.

Drzewko bonsaiDrzewko bonsai pixabay


Jak uzyskać efekt miniaturowego drzewa? Uzyskuje się go przez specyficzne przycinanie i odpowiednią pielęgnację rośliny. Dzieje się tak również ze względu na to, że drzewo posadzone jest w płaskim naczyniu.  

Najważniejsze - nie przesuszać (ale i nie przelewać)

Opieka nad drzewkiem bonsai jest prostsza, niż mogłoby się to wydawać. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach: należy dostarczać mu odpowiednią ilość wody (nie za mało, ale i nie za dużo). Należy również pamiętać systematycznym podcinaniu liści i drobnych gałązek. Niektórzy twierdzą, żę zamiast podlewać korzenie powinno spryskać się całe drzewko wodą. Zapobiegnie to sytuacji, w której przelanie drzewka doprowadzi do gnicia korzeni.  

Ziemia, w której rośnie drzewko bonsai powinna być przez cały czas lekko wilgotna. Pamiętaj o tej zasadzie, a twojej roślinie nic złego się nie stanie.  

Przycinanie to podstawa 

Warto pamiętać o tym, że nie powinniśmy się bać przycinania drzewka bonsai. Wręcz przeciwnie, działa to na nie ożywczo. Dzięki temu roślina staje się bujniejsza i zachowuje nadany jej wcześniej kształt. Najlepiej odpowiednio się przygotować i zakupić specjalne nożyczki do bonsai. Dobrze jest przycinać drzewko po trochu, ale często. Łatwiej w ten sposób unikać błędów, które widać gołym okiem.  

Nie przesadzaj z przesadzeniem 

Pamiętaj o jednym – drzewko bonsai przesada się niezwykle rzadko. Należy to robić o wiele rzadziej, niż rok (tożsamy dla wielu roślin, które uprawiamy w domu). Starsze okazy powinno przesadzać się nawet rzadziej niż raz na pięć lat. Jednak jeśli już to robimy, skróćmy korzenie o jedną trzecią.  

Jak widać, pielęgnacja drzewka bonsai to nie czarna magia. Odrobina uwagi i systematyczności pozwoli nam cieszyć się piękną roślinką przez cały rok.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.