Nowoczesna wersja okiennych dekoracji - jak odmienić swój salon?

Okienne dekoracje przyciągają wzrok i pozwalają częściowo się przesłonić. Jednak w ciemnych wnętrzach warto postawić na dekoracje, które wpuszczą do środka jak najwięcej światła.

dekoracja oknadekoracja okna Fot. pixabay

Krótkie firanki to doskonała nowoczesna dekoracja salonu, która pozwala na dodatkową ekspozycję dekoracji np na parapecie. 

Krótkie firany to idealne rozwiązanie w przypadku standardowych okien z parapetem na wysokości około 90 cm. Jest to idealne rozwiązanie dekoracji standardowych okien, a ten uniwersalny dodatek sprawdzi się w każdym wnętrzu. Krótkie modele firan odmienią wnętrze, delikatne tkaniny i najrozmaitsze kolory mogą kreować odpowiednią aranżację wnętrza.

Skąd się wzięły firanki? 

Pierwsze firanki można było już zaobserwować w czasach antycznych, oczywiście różniły się one od znanych nam tkanin, pierwotnie wykonywane były ze skóry i wieszano je np w drzwiach, tak aby zapewniały prywatność i ograniczały wgląd oraz wpływały na ograniczenie przeciągów. Pierwsze zasłony wykonywane ze skór ograniczały jednak również światło, które wpadało do środka i dopiero w kolejnych okresach zaczęto używać wysuszone zwierzęce błony, które pozwalały na wpuszczenie światła do wnętrza.

Jeszcze w XIII wieku, w oknach wieszano grube tkaniny, które pozwalały dodatkowo chronić wnętrza domów przed zimnem lub przegrzewaniem. Ale to właśnie w XIII wieku we Włoszech rozpoczęła się produkcja szkła, co stopniowo spowodowało, pojawianie się okien w domach w całej Europie. Okres renesansu to okres popularyzacji zasłon i firan w domach, w tym okresie przestały one być jedynie praktycznym uzupełnieniem wnętrza, a stały się ozdobą. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.