Hibiskus ogrodowy - jak uprawiać ketmie

M Polak
04.08.2022 06:22
Mrozoodporny hibiskus to piękna ozdoba każdego ogrodu, podpowiadamy jak ją uprawiać, by zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju i kwitnienia.

Hibiskus ogrodowyHibiskus ogrodowy Fot. Pixabay

Hibiskus nazywany inaczej również ketmią, to ponad 200 gatunków roślin, wśród których wyróżniamy byliny oraz krzewy. Jednak jedynie kilkanaście gatunków, które są w stanie poradzić sobie w chłodnym polskim klimacie. 

W naturalnym środowisku ketmia dorasta do ok 4 m i jest krzewem o rozłożystym pokroju, jednak w ogrodowej uprawie jej wysokość osiąga maksymalnie 3 m. W sezonie liście tej rośliny są jej główną ozdobą, a kwiaty hibiskusa zakwitają dopiero pod koniec sezonu. 

Kwiaty hibiskusa występują w różnych kolorach, najczęściej możemy znaleźć białe, różowe, czerwone i błękitne. 

Uprawa hibiskusa w ogrodzie:

Stanowisko dla hibiskusa powinno być ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Na zimę warto pamiętać o osłonięciu rośliny przed mrozem, można to wykonać przez użycie grubej włókniny lub słomianych mat, co dodatkowo ochroni szczególnie młode pędy przed przemarzaniem. Delikatne odmiany hibiskusa mogą przemarznąć gdy temperatura spadnie poniżej -15 stopni Celsjusza. 

Ketmia najlepiej rośnie na żyznym i próchniczym podłożu, które powinno być stale delikatnie wilgotne, gdyż ketmia bardzo źle znosi okresy suszy. Hibiskus ogrodowy potrzebuje podłoża o obojętnym lub lekko kwaśnym pH. 

Intensywnie kwitnący hibiskus potrzebuje również odpowiedniego nawożenia, najlepiej wieloskładnikowym nawozem do kwitnących krzewów. Jednak ostatnie nawożenie powinno nastąpić przed nadejściem jesieni, tak aby nasza roślina miała czas na przygotowanie się do zimy.