Pięknie kwitnący storczyk. Tymi sposobami zadbasz o jego rozwój

Choć orchideowate nie należą do roślin najtrudniejszych w pielęgnacji, to jednak wymagają specjalistycznych zabiegów. Jakich? Sprawdź krok po kroku jak zadbać o storczyk.

Storczyk Falenopsis w naturalnym środowiskuStorczyk Falenopsis w naturalnym środowisku fot. Pexels

Jakie lubi warunki?

Storczyk należy do gromady epifitów, co oznacza, że rośnie przytwierdzony korzeniami do gałęzi drzew. Wbrew temu nie jest jednak pasożytem, a energię czerpie ze skapujących kropli deszczu, wilgotnego powietrza i szczątków organicznych pobieranych poprzez system korzeniowy. Nie wymaga więc wiele od natury.

A jakie warunki należy stworzyć mu pośród czterech ścian? Skoro już wiemy, że lubi wilgoć, to najlepiej wybierać spośród podłóż szybko przesychających. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów takich mieszanek, więc z łatwością sprostamy jego wymaganiom.

Storczyk falenopsis kwitnie przez około trzy miesiące, gubiąc stopniowo kwiaty. Nie należy obawiać się tego faktu, gdyż w ich miejsce wyrastają nowe. Zapomnijmy również o podcinaniu pędów, gdyż z dnia na dzień może ponowić kwitnienie, wypuszczając pędy boczne.

Odpowiednie nawodnienie

Podlewając storczyka należy pamiętać o jego upodobaniach z naturalnego środowiska - nie rób tego zbyt często ale jeśli już, to dość obficie. Najlepiej gdy przed zabiegiem podłoże będzie całkowicie suche. Dobrze, jeśli woda jest również miękka i o delikatnie kwasowym odczynie. Ta wprost z miejskich wodociągów niezbyt się nada. Używaj najprostszego filtra i jednocześnie ciesz się jej dobrym smakiem.

Jeśli dostarczysz mu wystarczającej ilości światła i ciepła, to upiękni Twoje mieszkanie nawet w nieco zaciemnionej sypialni. Dobrym miejscem będzie też salon, czy nawet łazienka. Nie umieszczaj go natomiast w kuchni. Nie toleruje on oparów powstałych podczas spalania gazu i postaraj się nie wystawiać go również na przeciąg.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.