Pozbądź się go w moment. Najlepsze sposoby na walkę z kurzem w mieszkaniu

Ten dość powszechny problem spędza nam oczy z powiek. Kurz wciska się do mieszkania każdą szczeliną i jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Istnieją jednak proste sposoby na wyeliminowanie go. Jakie? Sprawdźmy.

Kłęby kurzu na podłodzeKłęby kurzu na podłodze fot. Shutterstock

Stopniowe usuwanie

Wątpliwa estetyka to jedno ale kwestia zdrowia jest tu już naprawdę istotna. W drobinkach kurzu znajdują się roztocza oraz ich odchody. Są one niebezpieczne nie tylko dla alergika ale i osoby całkowicie zdrowej. Nie bagatelizuj tego problemu i sprzątanie zacznij od samej góry. Kurz lubi osiadać także na suficie oraz lampach. Zaczynaj sprzątanie od nich, zrzucając stopniowo całość aż na sam dół. Wszystkie brudy masz wówczas na podłodze, w zasięgu ręki

Unikaj grubych dywanów i wykładzin - to w nich lubią gromadzić się wszelkie pyłki i roztocza. Najłatwiej w czystości utrzymasz podłogowe panele, czy kafelki. Jeśli jednak posiadasz dywany, to regularnie je odkurzaj lub po prostu konkretnie wytrzep na świeżym powietrzu, a następnie wypierz.

Świeże powietrze to samo zdrowie. Wraz z nadejściem wiosny nadchodzi też fala zintensyfikowanego kurzu. Regularnie więc wietrz pomieszczenia, a pościel wystawiaj na zewnątrz. Wieczorne, jeszcze chłodne temperatury skutecznie wyeliminują szkodliwe, mikroskopijne organizmy.

W zgodzie z naturą

Korzystasz z nich na co dzień ale czy wiesz, że pomogą Ci również w sprzątaniu? Papierowy ręcznik to prawdziwa "złota rączka" w każdym domu. Jeśli dotychczas wycierasz kurze ściereczką materiałową, to odstaw ją na bok. Choć po takiej czynności pierzesz ją w pralce, to w trakcie ścierania wznosi w powietrze kłęby brudu. Papier natomiast skutecznie go wsiąka, a Ty natychmiast wyrzucisz go do kosza.

Aby uniknąć rozpylania się kurzu, użyj skraplacza, np. do roślin, aby delikatnie zwilżyć powierzchnię. Podczas przecierania nie uniesie się on w powietrze oraz usuniesz go dokładniej. Nie będziesz musiał zwilżać wówczas papieru, przez co nie będzie się tak łatwo rozwarstwiał

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.