Na wagę złota. Tymi sposobami oszczędzisz wodę i wspomożesz naturę i swoje rachunki

Niezbędna do codziennego funkcjonowania, według badań niestety zbyt mocno zużywana. Woda to bezcenny dar od Matki Natury, którym można gospodarować w sposób świadomy. Tymi prostymi mykami przysłużysz się i przyrodzie i swoim opłatom.

Przelewanie wody do szklankiPrzelewanie wody do szklanki fot. Pexels

Dar życia

Badania ale i codzienne obserwacje są nieubłagane - polskie rzeki oprócz dużych zanieczyszczeń są zagrożone również z powodu postępujących susz. Rokrocznie w wielu domach marnujemy wielkie ilości wody, a opanowanie takiego stanu jest naprawdę proste. 

W pierwszej kolejności sprawdź rury hydrauliczne w swoim mieszkaniu. Zlew, umywalki czy podłączenia sanitarne mogą być powodem Twoich wysokich rachunków. A wystarczy je uszczelnić lub wymienić na nowe, aby ten problem rozwiązać. Częstym powodem przeciekania jest także zużyty kran. To znak, że czas na nowszy. Nie zwlekaj i rozwiąż kłopot od razu.

Choć lato to czas głównie wysokich temperatur i prażącego słońca, to również w konsekwencji intensywne burze z nagłymi, intensywnymi opadami deszczu. Posiadacze ogrodu coraz chętniej sięgają o jej gromadzenie. Zbiornik na deszczówkę to doskonały sposób na zagospodarowanie kropel z nieba. Przezroczystą ciecz wykorzystasz na każdy sposób. Co więcej, jeśli Twój zbiornik jest czysty, to taką wodę wykorzystasz nawet do wypicia.

Możesz oszczędzać przy każdej okazji

Dziś, na szczęście zdecydowanie częściej spotkamy w polskich łazienkach prysznice, niźli wanny. Ten szybki sposób kąpieli, to również zdecydowana oszczędność w zużyciu wody. Jednakże, nawet podczas tej czynności możesz zmniejszyć bilans zużycia. Zazwyczaj, odkręcając kurek, pierwszym strumieniem płynie woda zimna. Możesz ją zgromadzić w małej miseczce, po czym przemyjesz się już w atmosferze ciepła.

Częste powody nadmiernego zużycia to również mało odpowiedzialne zmywanie. Jeśli postanowisz zmyć je w zlewie, to ustaw niewielki strumień, lub nawet dozuj go jedynie, gdy chcesz namoczyć przedmiot. Podobnie postąp podczas mycia zębów. W momencie gdy nie korzystasz z kranu, zostaw przykręcony.