Chroń swoje zdrowie. Tymi sposobami unikniesz kontaktu z kleszczem

Niezwykle groźne dla zdrowia, a w trwające właśnie wakacje jest ich wysyp. Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza warto pamiętać o tych zasadach. Zyskaj wytchnienie i zadbaj o siebie.

Kleszcze gnieżdżą się najczęściej wśród roślinności o wysokości około 150 cmKleszcze gnieżdżą się najczęściej wśród roślinności o wysokości około 150 cm fot. Pexels

Zagrożenie zdrowia, a nawet życia

Są nosicielami wielu drobnoustrojów wywołujących choroby, m.in. wirus Kleszczowego Zapalenia Mózgu, czy bakterii powodującej boreliozę. Nawet w czasach tak wysoko rozwiniętej medycyny walka z nimi jest niezwykle trudna. Samego wirusa nie można wyleczyć, a jedynie zapobiec jego rozwojowi szczepieniami przed. Z boreliozą można walczyć dopiero po jej wykryciu, a w międzyczasie może wprowadzać niebezpieczne w organizmie. Dlatego przed kleszczami warto zabezpieczyć się zawczasu.

Podczas aktywności na świeżym powietrzu zwracaj uwagę w szczególności na tereny leśne czy parkowe. Owady te zadomowiły się również w zielonych oazach pośrodku miast. Występują najczęściej w wysokich zaroślach i krzewach, stąd staraj się zakładać długie spodnie i zakryte obuwie.

Pomocne będzie również założenie jasnych ubrań. To duże ułatwienie w poszukiwaniu insektów na swoim ciele, pozwoli usunąć je zawczasu, zanim przedostanie się do skóry.

Środki ochronne, a nawet ubrania mają znaczenie!

W otoczeniu lasu nie tylko długie spodnie ale i kalosze okażą się pomocne. Dodatkowo ich śliska powierzchnia utrudni im przedostanie się w Twoją stronę. Ubierz też długą bluzkę i nakrycie głowy, aby uchronić ciało przed kontaktem z tym groźnym owadem.

Po aktywności na dworze dokładnie przejrzyj swoje ciało. Im szybciej je dostrzeżesz, tym zwiększysz swoje szanse na bezpieczny kontakt z kleszczami.

Środki chroniące przed komarami odstraszą również kleszcze. Najlepiej skorzystać jednak ze środków specjalnie im dedykowanym. Te stanowią najlepszą ochronę. 

Warto rozważyć też szczepienie na KZM, szczególnie jeśli przebywasz wśród terenów pozamiejskich lub udajesz się np. na kemping. Zawczasu zabezpieczysz swój organizm na niechciane spotkanie z tym intruzem.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.