Ubrania zabrudzone woskiem? Ten prosty trik skutecznie usunie ślady wosku!

M Polak
16.08.2022 16:00
Zapalone świece pięknie budują klimat wnętrza i wprowadzają odpowiedni nastrój. Jednak mogą być one również źródłem uciążliwych plam. Podpowiadamy jak skutecznie się ich pozbyć.

Świece wprowadzają odpowiednia atmosferę do wnętrza, ale mogą również skutkować uporczywymi plamamiŚwiece wprowadzają odpowiednia atmosferę do wnętrza, ale mogą również skutkować uporczywymi plamami Fot. Pixabay

W przypadku zabrudzenia ubrań lub materiałów woskiem, nie wsadzaj ich od razu do pralki, lepiej sprawdzi się wykorzystanie zamrażarki, lub żelazka i pergaminu. 

By usunąć wosk z tkanin zawsze powinniśmy stosować się do 3 kolejnych kroków: 

  • schłodzenie wosku
  • usunięcie wosku
  • usunięcie tłustej plamy po wosku

W przypadku tak trudnych plam, konieczne jest metodyczne podejście, które dzięki odpowiedniej kolejności zabiegów pozostawi nasze tkaniny bez śladu wosku. 

Zabrudzenia woskiem mogą powstawać również podczas rodzinnych spotkań, gdy na obrus ścieknie wosk ze świecZabrudzenia woskiem mogą powstawać również podczas rodzinnych spotkań, gdy na obrus ścieknie wosk ze świec Fot. Pixabay

By usunąć wosk z materiału, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że odpowiednio już zasechł. By upewnić się, że stężał całkowicie, możemy naszą tkaninę wsadzić do lodówki, lub zamrażarki, lub pocierać plamę z wosku kostkami lody. Dzięki niskiej temperaturze wosk szybko zastygnie i sam wykruszy się z zabrudzonej tkaniny. 

Kolejnym sposobem jest użycie żelazka i pergaminu. Ta znana metoda nie wymaga od nas wcześniejszego wychładzania wosku. W jaki sposób wykonać ten trik? Pod plamę z wosku podłóż ręcznik papierowy (kilka warstw papieru), a na wierzch woskowej plamy połóż pergamin - papier do pieczenia. Do pergaminu przyłóż następnie rozgrzane żelazko (uważaj jedynie by nie spaliło ono papieru, lepiej ustawić żelazko na niską temperaturę). Dzięki rozgrzewaniu wosk w tkaninie się roztopi i wyjdzie z materiału na papierowy ręcznik. 

Jak pozbyć się tłustych plam po wosku?

By pozbyć się tłustych plam z tkanin można zastosować jedną z 5 substancji, które znane są ze swojej skuteczności w walce z uciążliwymi zabrudzeniami. 

Zależnie od rodzaju tkaniny, spróbować możecie olejku terpentynowego, wody utlenionej, spirytusu, benzyny lub szarego mydła. 

Wszystkie te substancje należy delikatnie nałożyć na tłustą plamę, by rozpuścić naturalne woski i stearynę, a następnie tkaninę należy uprać zgodnie z zaleceniami na metce. 

Ważne jest jednak by wybrać substancję, która nie zniszczy naszej tkaniny, i tak np w przypadku jedwabiu, najlepiej sprawdzi się spirytus, który nie zniszczy delikatnych jedwabnych włókien.