Z czego zrobić taras w ogrodzie? Jesteś gotowy do budowy? Zobacz jak sprawdzi się ten materiał!

M Polak
16.08.2022 18:00
Przydomowy taras posłuży nam w letnie wieczory, a odpowiednio wybudowany będzie atrakcyjny przez wiele lat! Dlatego warto dobrze wybrać materiał, by oszczędzić pieniądze i niepotrzebny stres.

Atrakcyjny taras będzie służył nam przez długie lataAtrakcyjny taras będzie służył nam przez długie lata Fot. Pixabay

Przydomowy taras musi być przede wszystkim trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych. Szczególnie w naszym kraju, wybrany materiał na taras musi być w stanie wytrzymać silne nasłonecznienie, opady deszczu, opady śniegu, bardzo niskie temperatury w zimie i bardzo wysokie w lecie. Wybór odpowiednich materiałów zapewni długą żywotność tarasu. 

Wygodny taras powinien zmieścić wygodny stół ogrodowy i kilka krzeseł, więc idealnie powinien mieć minimum 15 m kwadratowych powierzchni i zagwarantowany spadek minimalny w kierunku ogrodu, wynoszący 0,5%, co pozwoli na odpowiedni odpływ wody, zabezpieczając ściany budynku. 

Najłatwiejszą i jednocześnie najtańszą obecnie opcją jest wykonanie tarasu z kostki lub płyt brukowych. Materiał ten powinien być jednak również odpowiednio zaimpregnowany, dzięki czemu będzie charakteryzował się mniejszą nasiąkliwością i lepszą odpornością na ścieranie lub wykwity. 

Kostki i płyty brukowe lub betonowe są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do charakteru naszego budynku. 

Drugim popularnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem jest realizacja tarasu w konstrukcji drewnianej. 

Drewniana konstrukcja tarasu jest stosunkowo niedrogim rozwiązaniem, które dzięki odpowiedniej konserwacji posłuży nam przez długie lata, a jego wytrzymałość zależy w głównej mierze od wybranego drewna. Popularne w Polsce gatunki takie jak sosna lub świerk, są dosyć miękkie przez co nie są zbyt odporne na uszkodzenia i zawilgocenie. W tym wypadku lepiej sprawdzą się gatunki drewna syberyjskie lub egzotyczne, które charakteryzują się większą gęstością i zawierają o wiele większą ilość garbników, co czyni je bardziej odpornymi na wilgoć i korozję biologiczną.