Sypialnia w stylu boho - sprawdź, jakie meble do niej pasują!

Po czym można rozpoznać sypialnię w stylu boho? Po wyjątkowym przytulnym klimacie, współgrających ze sobą ciepłych kolorach, stylowych drewnianych meblach i absolutnie nietuzinkowych dodatkach. Boho to styl, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Wszystkie elementy wykorzystane w aranżacji boho tworzą magiczną przestrzeń, w której króluje równowaga i ponadczasowa elegancja.

Sypialnia boho to przestrzeń, w której panują: wygoda, stonowane odcienie, etniczne wzory, egzotyczne rośliny, wiklinowe kosze, makramowe dekoracje. Znajdzie się w niej też miejsce na odrobinę indywidualnej wyobraźni i nonszalancji.

Meble boho - sypialnia i salon boho - wakacyjny klimatMeble boho - sypialnia i salon boho - wakacyjny klimat Fot. Merkury Market

Czym charakteryzuje się styl boho?

Styl boho kojarzony jest z rewolucją obyczajową, która miała miejsce na przełomie lat 60. i 70. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jego korzenie sięgają znacznie głębiej, bo aż XIX wieku. Bohemą określano wówczas grupę francuskich artystów: pisarzy, malarzy, muzyków i aktorów, których styl życia nie wpisywał się w żadne ówczesne ramy i konwencje. Artystyczne podróże, spotkania twórcze, wernisaże i wystawy wypełniały każdą wolną chwilę cyganerii. Huczne biesiady utrzymane w pesymistycznej atmosferze idealnie opisują skrajną, dwojaką naturę stylu boho.

Tak jak wtedy, tak i dziś boho tworzy nieprzewidywalną mieszankę doskonale odnajdującą się we wnętrzach.

Aranżacje wnętrz - dekoracje w sypialni i salonie bohoAranżacje wnętrz - dekoracje w sypialni i salonie boho Fot. Merkury Market

Wnętrze boho - przestrzeń charakteryzująca się niezobowiązującym charakterem, nawiązaniami do natury i sielskością atmosfery

Jakie elementy wystroju powinny pojawić się we wnętrzu boho? Bez względu na to, czy aranżujesz sypialnię czy salon w stylu boho pamiętaj, że powinna być to przestrzeń emanująca spójnością i zachęcająca do relaksu.

Meble wykonane z drewna

Do aranżacji z powodzeniem można wykorzystać drewniane meble, np. stolik kawowy i plecione fotele na wąskich nóżkach. W sypialni koniecznie powinno pojawić się wygodne drewniane łóżko z przytulnym pledem. Obok łóżka postawmy szafki nocne. Te niekoniecznie muszą pochodzić z tej samej kolekcji co łóżko. Ważne, by spajały wnętrze, tworzyły z nim jedną całość. Komody w sypialni boho powinny być funkcjonalne i praktyczne, co oczywiście nie kłóci się z tym, by jednocześnie były stylowe. Prosty, drewniany mebel z kolorowymi gałkami idealnie wkomponuje się w swobodną przestrzeń pokoju sypialnego.

Całą stylizację dopełnią indiańskie łapacze snów, plecione makramy, dekoracje w ludowe wzory. Możesz wykorzystać makatki w motywy etniczne lub łowickie kwiaty.

Skarby znalezione na targach staroci

Podobnie jak w stylu vintage, tak i w boho widać wyraźnie nawiązanie do przeszłości. Dlatego warto szukać dodatków, ozdób i detali do dekoracji na targach staroci. To idealne miejsca polowania na wnętrzarskie skarby.

Salon boho - dekoracje w salonie bohoSalon boho - dekoracje w salonie boho Fot. Merkury Market

Wnętrze, w którym nie może zabraknąć roślin doniczkowych

Styl boho nierozerwalnie łączy się również z naturą. Trudno w pomieszczeniach szukać sztucznych kwiatów, wręcz przeciwnie, w każdym kącie stoją rośliny doniczkowe. Tą najbardziej charakterystyczną i najczęściej wykorzystywaną jest elegancka monstera.

Rattan i wiklina - meble z naturalnych surowców

Do sypialni z powodzeniem wybrać możesz również fotel wykonany z wikliny lub rattanu. Taki mebel do sypialni to idealne miejsce relaksu w ciągu dnia.

Plecione fotele pięknie komponują się z okrągłymi pufami z juty oraz małymi ażurowymi stolikami, na których można położyć książkę lub postawić zapachową świeczkę.

Sypialnia i salon w stylu bohoSypialnia i salon w stylu boho Fot. Merkury Market

Pamiętaj!

W sypialni inspirowanej boho pojawia się wiele naturalnych materiałów, kolorów i struktur.

Dekoracyjne tekstylia we wnętrzach boho

Bez dekoracji i tekstyliów urządzenie sypialni boho nie byłoby możliwe. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie tekstylia są tu mile widziane. O przytulny nastrój najlepiej zadbają naturalne materiały: wełna, bawełna, len oraz juta. Miłośnicy luksusu mogą sięgnąć po bardzo delikatne jedwabne lub muślinowe tkaniny, które wprowadzą do sypialni odrobinę luksusu. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by sypialnia boho była luksusowa.

Idealnym dodatkiem są również zwiewne firanki i półprzezroczyste zasłony. Jeśli za nimi nie przepadasz, możesz z powodzeniem zastąpić je roletami lub drewnianymi żaluzjami.

Kropką nad "i" całej sypialnianej stylizacji będzie mięciutki koc, różnej wielkości poduszki dekoracyjne oraz nonszalancko zarzucona na łóżko narzuta lub pled.

Copyright © Agora SA