Wybór najlepszego łóżka do sypialni - zdrowy sen to podstawa

Podczas meblowania mieszkania musimy podjęć wiele ważnych decyzji, jedną z nich jest wybór idealnego łóżka do sypialni. Łóżka, które zapewni nam zdrowy sen, przez co wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie i efektywność w pracy.

W idealnej sypialni, która ma być naszym miejscem relaksu i odpoczynku, to łóżko gra pierwsze skrzypce. Dlatego jego wybór musi być bardzo dobrze przemyślany.

Historia mebla do spania

Wiele wskazuje na to, że nasi przodkowie, podczas moszczenia sobie miejsca do spania, wzorowali się na ptakach budujących gniazda. Pierwsze bardzo prymitywne łóżko zostało natomiast odkryte na terenach południowej Afryki i prawdopodobnie powstało ok. 40 tysięcy lat temu.

W kolejnych wiekach wygląd miejsca do spania ewoluował, ale w średniowieczu nadal jeszcze nie przypominało ono tak bardzo łóżek, które znamy dzisiaj. Warto wspomnieć, że w tamtym czasie spano w pozycji półsiedzącej ponieważ wierzono, że pozycja leżąca może ściągnąć na człowieka śmierć. 

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialniŁóżko to najważniejszy mebel w sypialni Fot. Pixabay

Łóżko to jedno, a skąd wziął się niezbędny do odpoczynku materac?

Badacze i historycy przypisują prototypy materacy starożytnym Rzymianom. Pierwsze modele miały naturalne wypełnienie z takich materiałów jak słoma, pierze czy wełna. Jednak takie sienniki nie zapewniały odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa.

W XVIII wieku po raz pierwszy zaczęto produkować metalowe ramy łóżek ze sprężynami. Siennik położony na sprężynowej ramie był zdecydowanie wygodniejszy niż ten sam leżący na twardej podstawie. Dziś ramy łóżek wyglądają inaczej, a za elastyczność miejsca do spania odpowiadają materace. Modele sprężynowe i piankowe raz kieszeniowe to była prawdziwa rewolucja w tej dziedzinie. 

Wygodne łóżko zapewni zdrowy senWygodne łóżko zapewni zdrowy sen Fot. Pixabay

Jak wybrać łóżko do sypialni?

Po pierwsze na pewno do codziennego spania nie należy wybierać kanap i rozkładanych narożników. W sypialni najważniejsze jest łóżko, które zapewni odpowiednią wygodę. Jego wybór nie jest najprostszy. 

Na jakie się zdecydować? Łóżko z drewnianym stelażem? A może metalowym, czy jednak jednolite, duże łóżko kontynentalne? 

We wnętrzu w stylu skandynawskim najlepiej sprawdzą się drewniane ramy łóżka w naturalnym kolorze, które dobrze dopasują się do jasnych ścian i wykończenia z drewna. 

W nowoczesnym wnętrzu, lub wnętrzu bardziej romantycznym odnajdą się ramy metalowe. Zależnie od ich formy uda się je dopasować do wnętrz całkowicie różniących się stylem. Prosta, czarna rama stalowa sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu typu loft, subtelne stalowe ramy można z powodzeniem wybrać do wnętrz bardziej romantycznych i boho.