Wyjątkowe szybkorosnące pnącze - milin amerykański

M Polak
18.08.2022 16:00
Piękne ogrodowe pnącze z kwiatami w kształcie trąbek zachwyci w każdym ogrodzie. Dzięki temu, że szybko rośnie sprawdzi się przy pergolach i altanach. Jak dbać o milin by kwitł pięknie każdego roku?

Milin amerykańskiMilin amerykański Fot. Pixabay

Milin amerykański jest rośliną należącą do rodziny bignoniowatych. Pierwotnie milin pochodzi z południowo-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, jednak dziś ta roślina jest powszechnie uprawiana na całym świecie. 

Do Europy milin zawędrował już w XVII wieku do ogrodów pałacowych i pięknych ogrodów botanicznych.

Milin amerykański wygląd

Milin amerykańskie to piękne, kwitnące pnącze ogrodowe, które świetnie sprawdzi się posadzone przy altanie lub pergoli. Milin jest rośliną szybko rosnącą, a jej roczny przyrost może sięgać nawet do 4 metrów. Dekoracyjne liście pnącza są ciemnozielone i nieparzystopierzaste, dorastają do 35 centymetrów, a na jesień stają się złoto-żółte. 

Kwiaty milinu mają charakterystyczny wygląd rurkowatej trąbki i zebrane są w obfite kwiatostany. Kolory kwiatów zależą od odmiany i mogą być karminowe, czerwone lub żółte. Roślina ta kwitnie od lipca aż do wczesnej jesieni. By przedłużyć kwitnienie pnącza w ogrodzie, należy pamiętać by regularnie usuwać owoce. 

Uprawa Milinu amerykańskiego

Milin wymaga żyznej gleby z dużą zawartością próchnicy o pH 5,5-7,5. Podłoże, na którym rośnie milin powinno być dobrze przepuszczalne. 

Pnącze to rośnie najlepiej na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Najlepszą decyzją będzie posadzenie milinu przy wystawie południowej lub południowo-wschodniej. Dzięki prawidłowej pielęgnacji nasza roślina powinna pozostać zdrowa i nie będzie atakowana przez szkodniki. 

Milin amerykański rozmnaża się przez sadzonki korzeniowe lub przez wysiew nasion. Jednak należy pamiętać, że młode sadzonki zakwitną po raz pierwszy dopiero po ok 6 latach od wysiewu.