Ten prosty sposób pozwoli ci zwalczyć mole ubraniowe! Tanio i szybko

M Polak
18.08.2022 18:01
Larwy mola odzieżowego mogą w krótkim czasie zniszczyć nasze ubrania, siejąc spustoszenie w naszej garderobie. Jak uporać się z tymi żarłocznymi potworami?

W chwili, w której zauważymy pierwsze mole ubraniowe pora rozpocząć z nimi walkę, zanim zniszczę nasze ubraniaW chwili, w której zauważymy pierwsze mole ubraniowe pora rozpocząć z nimi walkę, zanim zniszczę nasze ubrania Fot. Pixabay

Mole ubraniowe należą do rodziny molowatych. Na co dzień spotykamy się głównie z dwoma rodzajami moli, z molami spożywczymi i z molami ubraniowymi. Jednak mole to rodzina która ma ponad 3000 gatunków. 

Mole ubraniowe

Mole ubraniowe, czyli tineola bisselliella to jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków motyli nocnych na świecie. Najbardziej znany jest oczywiście z powodu jego upodobania do żerowania na wełnianych i jedwabnych ubraniach. Mole odzieżowe w szafie są w stanie skonsumować do 30 kg wełny w ciągu roku! 

Dodatkowo mole wyjątkowo szybko się rozmnażają i rozprzestrzeniają do kolejnych szaf ubraniowych, dokonując spustoszenia w naszej garderobie. 

By chronić nasze ubrania przed molami należy pamiętać o dokładnym sprzątaniu i przeglądzie naszej szafy minimum raz do roku. Podczas przeglądu ubrań należy zwracać uwagę na skryte larwy moli ubraniowych.  

Domowy środek przeciwko molom ubraniowym

 By przygotować domowy środek na mole ubraniowe potrzebujesz octu, olejku lawendowego i gałązki tymianu. 

Do spryskiwacza wlej szklankę wcześniej podgrzanego octu, a następnie wlej ok 10 kropel olejku lawendowego. Do tak przygotowanego płynu włóż świeżą gałązkę tymianku a następnie spryskaj zakamarki szafy.

Domowy środek na bazie octu i lawendy nie zabija moli ubraniowych, jednak skutecznie je odstrasza, warto go stosować w połączeniu z pułapkami feromonowymi. A w przypadku dużej inwazji owadów w naszej garderobie, należy przemyśleć również stosowanie środków owadobójczych.