Jak dobrać obrazy do stylu wnętrza? Krótki poradnik

Magdalena Polak
19.08.2022 16:48
Obraz, który wybieramy do naszego wnętrza musi mieć to COŚ, coś co do nas przemówi i będzie pasować do charakteru wnętrza. Obrazy dopasujemy do wnętrza na podstawie kolorystyki, stylu wykonania, ale również odpowiednio dobranej ramy, która w wielu przypadkacg odpowiednio podkreśli aranżację wnętrza.

Kolorystyka i styl grafiki definiują styl wnętrzaKolorystyka i styl grafiki definiują styl wnętrza Fot. Castorama

Dobór obrazów do wnętrza może sprawiać nam trudność, wybór odpowiedniej grafiki pasującej do aranżacji wnętrza jest wyzwaniem, które może być również interesującą przygodą gdy zagłębimy się w tajniki stylów. 

We klasycznym wnętrzu, z nutką tradycjonalizmu nie odnajdą się nowoczesne i abstrakcyjne motywy. We wnętrzach tych poszukujemy harmonii i spójności. Wnętrze tradycyjne i klasyczne najwięcej zyska gdy dobierzemy do niego kwiatowe kompozycje lub pejzaże, a nawet reprodukcje znanych obrazów. 

Do jakich wnętrz wybrać abstrakcyjne i odważne obrazy? Te najlepiej sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych i loftowych. Podkreślą odważny charakter aranżacji. 

Obrazy w stylistyce bohoObrazy w stylistyce boho Fot. Castorama

Kolorystyka

Istotną kwestią przy wyborze obrazów do mieszkania jest otoczenie, a dokładniej jego kolorystyka. Czy kolory obrazu pasują do kolorów wnętrza? Czy tło na którym planujemy je powiesić nie przytłumi naszego nowego bohatera we wnętrzu?

Ściana na której planujemy powieszenie obrazu musi być dla niego odpowiednim tłem, nie może być zbyt podobna do kolorystyki obrazu, aby się z nim nie zlewać, ale nie może być również zbyt kontrastująca. 

Kolorystyka obrazu, podobnie jak kolory ścian we wnętrzu, może wpłynąć na nastrój i efekt jaki chcemy wywołać. Mocne, intensywne i wyraziste kolory takie jak czerwienie, pomarańcze i żółcie dodadzą energii. Jasne odcienie niebieskiego i zieleni stonują wnętrze i wpłyną na relaks i koncentrację. 

Obraz łatwo podkreśli styl wnętrzaObraz łatwo podkreśli styl wnętrza Fot. Pixabay

Rozmiar obrazu

Tworzenie galerii z mniejszych obrazów może być interesującą propozycją w małych wnętrzach. Jednak na dużej ścianie małe obrazy zginą. W tym wypadku lepiej postawić na duże formaty i mniejszą ilość, tak aby odpowiednio wyróżnić naszą sztukę we wnętrzu. 

Galerie obrazów w różnych kształtach i rozmiarach sprawdzą się w jasnych i dobrze doświetlonych pomieszczeniach w stylu boho i retro, szczególnie jeśli dobierzemy do nich odpowiednie ramy. 

Duże formaty obrazów będą idealnymi bohaterami wnętrz w stylu glamour, nowoczesnym i klasycznym. 

Ważnym aspektem jest również kształt obrazu, na kwadratowej ścianie powieś obraz kwadratowy, lub kilka mniejszych ułożonych w kształt kwadratu, nad stołem w jadalni, lub nad kanapą zdecyduj się na szeroką panoramę. A pionowy słupek będzie idealnym tłem dla pionowego formatu obrazu. 

Klasyczne obrazy i reprodukcje znanych dzieł malarskich to dobra propozycja do klasycznych i eklektycznych wnętrz. Nie sprawdzą się one jednak we wnętrzach glamour lub minimalistycznych i ekstrawaganckich aranżacjach. Warto jednak rozejrzeć się za ciekawymi przeróbkami znanych dzieł, które sprawdzą się w nietuzinkowych wnętrzach. 

Reprodukcje znanych obrazów będą dobrym dodatkiem nie tylko do klasycznych wnętrzReprodukcje znanych obrazów będą dobrym dodatkiem nie tylko do klasycznych wnętrz Fot. Pixabay