Zrób to sam! Przepis na betonowe donice podbija internet

Małgorzata Duży
19.08.2022 18:15
Trend DIY (z angielskiego "zrób to sam") przybiera na sile. Można zrobić ozdoby nie tylko do domu, ale i do ogrodu w bardzo prosty sposób. Wystarczy czas, odrobina pieniędzy i chęci. Jak zrobić donice z betonu? Sprawdźmy to!

Betonowa donicaBetonowa donica Pixabay


Ozdoby z beton nie tylko są bardzo ładne, ale też stosunkowo łatwo się je robi. Poziom zaawansowania jest odpowiedni dla początkujących majsterkowiczów! Poniżej prezentujemy przepis jak samodzielnie zrobić donice z betonu. 

Co należy przygotować 

Aby zacząć przygotowani musisz oczywiście wybrać się do sklepu i odpowiednio się przygotować. Zakup beton, dostępny jest w sklepach budowalnych, kuchenne lub robocze rękawice, olej parafinowy, wiaderko do mieszenia oraz formy do betonu (jedną większą, drugą mniejszą o tych samych kształtach, ale nieco mniejszych wymiarach). Pamiętajmy, że mniejszy kształt musi pasować do większego tak, aby pomiędzy nimi było mniej więcej 5 cm przerwy. Zasada jest taka – im większa donica, tym większa przerwa pomiędzy dwoma formami. Jaki materiał do tego wybrać? Do formy nadadzą się idealnie – kartonowe pudełka, szkło, plastik i stal nierdzewna. Oprócz tego możesz spróbować również ze styropianem.  

Pierwsze kroki 

Wnętrze formy, które będzie stykać się z betonem posmaruj olejem parafinowym. Teraz przyszedł czas na mieszanie betonu, przy szczególnym uwzględnieniem ochrony rąk przed działaniem tej substancji. Nałóż rękawice ochronne, a następnie wymieszaj beton z zimną wodą w wiaderku. Opcjonalnie możesz dodać do betonu kawałki ozdobnego szkła, muszelki lub koraliki – to, co chcesz. 

Jak zrobić betonową doniczkę? 

Wlej beton do większej formy, powoli i ostrożnie. Wyrównajcie beton przy pomocy łopatki lub kielni a następnie włóżcie do środka mniejszą formę. Naciskajcie ją delikatnie, aż przerwa pomiędzy nimi osiągnie idealna grubość. Następnie wygładźcie mieszankę z wierzchu i usuńcie ewentualne pęcherzyki powietrza. 

Odczekaj 36 godzin (lub dłużej, jeśli taka informacja jest zawarta na etykiecie) i po upływie tego czasu sprawdźcie nożem, czy beton już zastygł. Po całkowitym uschnięciu zacznij uwalniać doniczkę z formy, a ewentualne nierówności wytrzyj papierem ściernym. Jeśli chcesz, wywierć na spodzie doniczki dziury na drenaż.  

Voila! Twoja doniczka jest już gotowa. Jak widać, nie jest to trudne zadanie a efekt jest szczególnie satysfakcjonujący.