Lawenda. Jak o nią dbać, kiedy jest posadzona w doniczce

Lawenda to jest z bardziej popularnych roślin. Kojarzona z francuskim regionem Prowansji, nie tylko roztacza wokół siebie piękny zapach, ale i ślicznie kwitnie. Jak o nią dbać? Podpowiadamy w poniższym artykule!

LawendaLawenda Pixabay


Warto mieć lawendę na swoim balkonie! Jej zapach nie tylko przyciąga nas, ale i pszczoły i motyle. Odpędza zaś komary i mszyce. Istnieje wiele gatunków lawendy, jednak w naszym kraju najpopularniejsza jest ta wąskolistna. Cechuje się mrozoodpornością i kwitnie od lipca do sierpnia. Jest jadalna, ale też ładnie wygląda.  

Jak posadzić lawendę w donicy? 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej donicy. Powinna być głęboka i cechować się wielkimi rozmiarami, bowiem lawenda ma rozległy system korzeni. Na dnie donicy umieść warstwę drenującą - lawenda jest szczególnie wrażliwa na wilgoć. Bardzo nie lubi nadmiaru wody i szybko może zachorować na szarą pleśń. Ziemia idealna dla lawendy powinna być - żyzna, lekka, przepuszczalna, zasadowa i o dużej zawartości wapnia. Okryj sadzonkę ziemią, przykryj korzenie i starannie ubij lawendę. Następnie ją podlej, nie przesadzając z ilością wody.  

Gdzie powinna stać lawenda? 

Lawenda powinna stać na nasłonecznionym parapecie lub balkonie. Choć jesienią i zimą powinna być otoczona nieco zimniejszym (do 18 stopni) powietrzem. Roślina ta lubi duże ilości światła i powietrza, dlatego warto postawić ją przy rozszczelnionym oknie. Dzięki temu będzie ona miała stały dopływ świeżego powietrza. 

Jak podlewać lawendę? 

Oto przechodzimy do najważniejszego pytania – jak podlewać lawendę w doniczce? Roślina ta nie lubi dużej ilości wody, ale posadzona w doniczce potrzebują jej więcej niż okazy posadzone w glebie. Roślinę należy podlewać wodą, gdy lekko przeschnie. Nie dopuszczajmy jednak do jej silnego stwardnienia. Najwięcej wilgoci potrzebują młode okazy, zaś tym starszym wystarczy okazjonalnie podlewanie.  

Warto zadbać o swoją lawendę tak, aby towarzyszyła nam przez lata. Warto przy tym pamiętać o tym, że trzeba ją przycinać minimum dwa razy w sezonie. Kwiaty lawendy mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i kulinariach. Pachnie, wygląda a do tego można ją praktycznie wykorzystać - czyż lawenda nie jest rośliną idealną? 

Więcej o:
Copyright © Agora SA