Pierwszym zadaniem, jakie należy wykonać jest dokładnie określenie powierzchni użytkowej. W łazience ze skosami powierzchnią użytkową jest ta, która pozwala na swobodne poruszanie się. Dlatego przy rozpoczęciu projektowania niekoniecznie należy sugerować się powierzchnią podłogi.
Na wielkość łazienki na poddaszu ze skosami wpływa przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej łazienki. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w łazience większość urządzeń montuje się właśnie przy ścianach.
Wielkość powierzchni użytkowej jest również przede wszystkim zależna od kształtu dachu. Dach dwuspadowy lub taki, który ma wysoki ryzalit może mieć mniej skosów, jeśli jedna ze ścian łazienki będzie ścianą szczytową. Pod wielospadowym i czteropołaciowym dachem dwie skośne ściany mogą utrudniać aranżację łazienki.
Warto pamiętać o tym, że przy urządzaniu łazienki ze skosami liczy się dostęp do naturalnego światła. Doprowadzenie go do łazienki przynosi zazwyczaj wiele korzyści. Umożliwi ono przed wszystkim rozsądne korzystanie z energii elektrycznej. Chodzi nie tylko o światło, ale i ciepło - zimą promienie słoneczne będą ogrzewać naszą łazienkę.
Niezwykle ważne jest, aby zastosować w łazience tego typu odpowiednie materiały. W łazienkach na poddaszu panuje szczególnie wysoka wilgoć, więc trzeba się chronić przed jej działaniem. Warto wybrać rdzeń płyt gipsowo-kartonowych typu H2, które dodatkowo impregnuje się środkami hydrofobowymi. Zapewnia to ograniczone i opóźnione wchłanianie wilgoci.
Warto rozeznać się w sytuacji, zanim przystąpimy do robienia projektu łazienki na poddaszu. Zastosuj się do powyższych wskazówek, a na pewno wszystko pójdzie po twojej myśli!