Nieruchomości kupujemy oczami? Czyli co to jest ten Home Staging

M Polak
22.08.2022 16:00
W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o Home stagingu, jego popularność stale rośnie. Czym jest i w jaki sposób jest wykorzystywany by mieć większe korzyści w sprzedaży nieruchomości?

Nowoczesna sypialnia i dobrze zrobione zdjęcia zachęcą kupującychNowoczesna sypialnia i dobrze zrobione zdjęcia zachęcą kupujących Fot. Pixabay

Home staging to pojęcie, które w żaden sposób nie jest unormowane w polskim prawie, a występuje jako zapożyczenie z języka angielskiego. Tłumacząc home staging na polski, możemy w uproszczeniu powiedzieć że chodzi o przygotowanie inscenizacji domu do prezentacji potencjalnym kupcom. Home staging polega odpowiednim przygotowaniu i aranżacji wnętrza przeznaczonego na sprzedaż, tak by było jak najbardziej atrakcyjne i zachęcało do kupna. Jednocześnie celem home stagingu jest zaangażowanie jak najmniejszych kosztów, jednocześnie podnosząc jak najbardziej cenę wynajmu lub sprzedaży nieruchomości. 

Home staging nie ma jednego ustalonego zakresu i planu działań, które należy wykonać. Każda nieruchomość jest inna i konieczne jest indywidualne podejście tak by za pomocą małych nakładów finansowych podnieść cenę finalną. 

Home stagerzy stawiają się w roli potencjalnego kupującego lub wynajmującego, by spojrzeć oczami klienta na nieruchomość. Dzięki temu dostrzegają małe wady, które czym prędzej należy usunąć i zwrócić uwagę na mocne strony danego wnętrza. Ważnym aspektem jest również przygotowanie jak najbardziej neutralnego wystroju, dzięki czemu prezentowana nieruchomość spodoba się jak największej liczbie potencjalnych nabywców. 

W dużej mierze home staging opiera się na porządnym posprzątaniu i wyczyszczeniu wszelkich zakamarków, odświeżeniu i aranżacji wnętrza. 

Kuchnia na sprzedaż zachęca do spędzania w niej czasu i wspólnego gotowaniaKuchnia na sprzedaż zachęca do spędzania w niej czasu i wspólnego gotowania Fot. Pixabay

Sukces w home stagingu zagwarantują nam jak najbardziej uniwersalne wystroje mieszkań, oraz dobre oświetlenie mieszkania i odpowiednie zdjęcia sprzedażowe. 

Jednak aby wykonać dobre zdjęcia, które ukażą nieruchomość w jak najlepszym świetle konieczne jest usunięcie prywatnych elementów ze sprzedawanego lub wynajmowanego mieszkania. Home stagerzy usuwają z mieszkań prywatne zdjęcia, pamiątki i dyplomy, oraz starają się osiągnąć efekt minimalistycznego wystroju i zachować jak najwięcej wolnej przestrzeni. 

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • 13piatek13

    Oceniono 1 raz 1

    Zauważyłam, że ,,instagramowe" wnętrza przyciągają zainteresowanych zakupem. Gdy robiłam zdjęcia swojego, wyeksponowałam piękne światło w salonie, nowoczesne wyposażenie jak roomba, ekspres automatyczny, retro piekarnik i tv z ramą jak obraz. Chętni rozdzwonili się w mig :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX