Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Nie wydawaj pieniędzy i wygoń szkodnika

Jeden kret potrafi w ciągu dnia przekopać 15 metrów tunelów! Szkodnik ten nie zjada korzeni roślin i może wydawać się nieszkodliwy, jednak podziemne korytarze mogą uszkodzić systemy korzeniowe naszych roślin. Podpowiadamy jak pozbyć się kreta z ogrodu.

Kretowiska nie są pożądaną ozdobą trawnikaKretowiska nie są pożądaną ozdobą trawnika Fot. Pixabay

Kret europejski, występujący najczęściej w naszych ogrodach osiąga maksymalnie do 20 centymetrów i 120 gramów wagi. Jednak mimo swojego małego rozmiaru, jest najbardziej nielubianym szkodnikiem w ogrodzie. W ciągu dnia jeden kret może wykonać ponad 30 kopców i całkowicie zrujnować nasz trawnik. 

Wykorzystaj zmysł zapachu kreta

Kret ma niezwykle wyczulony węch, dlatego najprościej jest działać przeciwko niemu wykorzystując właśnie zapach. 

Możesz użyć sierści swojego psa oraz swoich włosów i zwinięte w kulkę wsadzić je do kretowiska. Krety będą unikać miejsc, w których wyczują zapach innych zwierząt.

Skuteczniejszym sposobem może być użycie rybiego zapachu, który jest niezwykle drażliwy dla kretów. Gdy masz resztki ryb, lub np śledzie umieść je w krecich tunelach. Ten nieciekawy zapach powinien skutecznie odstraszyć krety z Twojego ogrodu. 

Dobrym rozwiązaniem jest również sadzenie roślin, które mają zapachy, których nie lubią te szkodniki. W tym wypadku postaw na aksamitki, bazylię i czarny bez, ich aromat nie zachęca kretów do przebywania w pobliżu. Jakie jeszcze rośliny sprawdzą się w walce z kretem? Spróbuj również rącznika pospolitego i szachownicy cesarskiej, narcyzów oraz czosnku. Ten ostatni wymieszany z olejem rycynowym będzie świetnym repelentem na tego gryzonia. 

Zmysłu słuchu w walce z kretami

Krety są również bardzo wrażliwe na wszelkie odstraszacze dźwiękowe, których znaleźć można wiele w popularnych sklepach budowlano-ogrodniczych. Na początek możesz spróbować użyć również aluminiowych puszek umieszczonych na paliku wbitym w ziemię. Jest to prosty i darmowy sposób na odstraszenie kretów. 

Copyright © Agora SA