Na granicy sztuki i designu - awangardowe meble i dodatki do wnętrz

Mieszkanie w awangardowym stylu to lokum dla prawdziwego indywidualisty, który nie boi się zaszaleć, ma poczucie humoru, dobry gust oraz niesamowite wyczucie piękna. Między awangardą a kiczem jest bowiem bardzo cienka granica.

By nasze mieszkanie było prawdziwie awangardowe należy zrezygnować z niepotrzebnych dodatków i masowo produkowanych mebli i dodatków. W awangardowym wnętrzu odnajdzie się sztuka nowoczesna i współczesny design pełen nowatorskich pomysłów. A sama aranżacja wymaga sporej odwagi, gdyż każdy dobrany element będzie przecierał nowe szlaki i z pewnością nie wszystkim przypadnie do gustu. 

W awangardowym wnętrzu istotną rolę pełni oświetlenie, które podkreśla nietypowe formy i kształty mebli i dodatków. Ale najważniejszy jest umiar i wyczucie, które pozwolą wyeksponować sztukę i uniknąć kiczu. 

Krzesło HIM i stolik PORC to niezwykle awangardowe meble, które mogą stać się bohaterem nietypowego wnętrzaKrzesło HIM i stolik PORC to niezwykle awangardowe meble, które mogą stać się bohaterem nietypowego wnętrza Fot. Design Town

Awangarda - kierunek w sztuce

Awangarda to kierunek w sztuce XX wieku. Nazwa wywodzi się z francuskiego Avant garde - co jest tłumaczone jako "straż przednia". Styl ten odrzucał wszystko, co powstało w sztuce dotychczas i szukał własnego języka. Po I wojnie światowej sztuka awangardowa rozwijała się intensywnie w prawie całej Europie. Jedynie III Rzesza potępiła artystów awangardowych i ich dzieła, określając je jako zwyrodnienia. 

Artyści awangardowi skupili się na odrzuceniu dorobku kulturowego i zajęli się poszukiwaniem oryginalnych rozwiązań artystycznych i ideowych, dzięki czemu powstały nowe kierunki w sztuce, takie jak: 

  • dadaizm - opierał się na dowcipie i absurdzie dostrzeganym wokół,
  • ekspresjonizm - kładł nacisk na emocje i miał na celu ich wywołanie,
  • futuryzm - skupiał się na rozwoju technologii, prędkości, nauce,
  • fowizm - był dziki i pełen odrealnionych barw,
  • kubizm - skupiał się na geometrycznym uproszczeniu formy i odrzucał perspektywę,
  • konstruktywizm - cechował się uproszczonymi kształtami i geometrią,
  • surrealizm - odrzucał wszystko co znane i racjonalne, inspirował się marzeniami sennymi.

Lampa Loro 2 i Lampa żyrafaLampa Loro 2 i Lampa żyrafa Fot. Design Town

Kolorystyka

Kolorystyka wnętrz awangardowych opiera się na kontrastach, które są jasno zapisane w zasadach stylu. Odpowiednio używane kontrasty są wsparciem w budowaniu nastrojowej aranżacji i kreują jej oryginalny wydźwięk. Dobór kolorów w takim wnętrzu nie może być przypadkowy, a paleta barw musi być starannie przemyślana. Efektownym zabiegiem we wnętrzu będzie zastosowanie czarno-białego kontrastu, który stanie się dobrym tłem dla dodatków i designerskich mebli. 

 

Pufa Summer Flower i Moher Multi BubblesPufa Summer Flower i Moher Multi Bubbles Fot. Design Town

W awangardowym wnętrzu nie może być bałaganu, a meble i dodatki potrzebują odpowiedniej przestrzeni, by zaistnieć. Dlatego styl ten nie sprawdzi się w małych mieszkaniach, ale nadal możemy zdecydować się na jeden awangardowy dodatek, który będzie bohaterem całego wystroju. 

Więcej o: