Niezawodny sposób na pozbycie się nornic z ogrodu? Znajdziesz go w swojej kuchni!

M Polak
26.08.2022 12:45
Niewielkie, słodkie zwierzątka, które zadomawiają się w naszym ogrodzie, mogą wywołać ogromne szkody. Tworzą podkopy, tunele i podgryzają korzenie roślin. Jak wypędzić szkodniki z ogrodu? Skuteczne remedium znajdziesz w swojej kuchni!

Z pozoru słodka, ale może spowodować wiele szkód w naszym ogrodzieZ pozoru słodka, ale może spowodować wiele szkód w naszym ogrodzie Fot. Pixabay

Nornica to gatunek ssaka w obrębie rodziny chomikowatych, który występuje niezwykle często na terenie naszego kraju. Nornice są równie częstymi gośćmi w naszych ogrodach co krety, ale potrafią wyrządzić znacznie więcej szkód, ponieważ w przeciwieństwie do kretów są roślinożerne i podgryzają korzenie roślin. Nornica z wyglądu przypomina mysz i dorasta do maksymalnie 15 centymetrów, ma ostre i bardzo wąskie ząbki, dzięki którym z łatwością przegryza się przez korzenie, korę i gałęzie.

Nornice budują rozbudowany system korytarzy pod powierzchnią ziemi. Ich tunele najczęściej możemy spotkać na głębokości mniej więcej 10-15 cm. Rośliny, które padną ofiarą ostrych ząbków nornic, nie mają możliwości pobierać wody i składników odżywczych, przez co stopniowo usychają. Nornice nie zapadają w sen zimowy, ale nie szukają również schronienia w naszych piwnicach czy garażach, więc możemy być spokojni, nie będziemy musieli polować na nie również w domach. Jej grasowanie w naszych ogrodach jest wystarczająco uciążliwe, jak więc przegonić szkodnika?

Przyprawa, której nornice nie tolerują - skutecznie odstraszy je z ogrodu

Gdy chcesz skutecznie odstraszyć nornice, znajdź w kuchni cynamon. 

Cynamon jest niezastąpioną przyprawą gry pieczemy szarlotkę, ale jest również przyprawą, która wywołuje stres u nornic. Wystarczy posypać tunele cynamonem, co skutecznie odstraszy nieproszonych gości. 

Gdy nie mamy cynamonu, sprawdzi się również sproszkowana papryczka chilli.