Jak pozbyć się kuny? Ten prosty sposób skutecznie ją odstraszy

Kuna domowa często może być spotykana w pobliżu domów, uprzykrzając nam życie i atakując zwierzęta domowe. Warto więc sprawdzić te sposoby, by skutecznie odstarszyć szkodnika.

Kuna domowaKuna domowa Fot. Shutterstock

Kuna to drapieżny ssak z rodziny łasicowatych. To zwierzę o niewielkich rozmiarach występuje w Polsce w dwóch gatunkach, spotkać możemy kunę domową i kunę leśną. Ich główne różnice znajdujemy w ubarwieniu sierści i oczywiście w sposobie codziennego bytowania. 

Kuna leśna ma brązowo- żołte futro i wyróżnia ją pomarańczowa plama sierści na gardle oraz ciemny nos. Kuna domowa z kolei, ma jasne futro, a rozpoznamy ją dzięki białej plamie na piersi i różowym nosie. 

Znane są nam domowe sposoby na odstraszenie kun, zanim jeszcze zadomowią się u nas w domu/ogrodzie. Kuna domowa może dostać się prawie wszędzie, jest świetnym "włamywaczem", ale nie lubi kolców i ostrych przedmiotów, dlatego najlepszym sposobem będzie zabezpieczenie rynien i dachów z użyciem kolców. W tym przypadku możemy sięgnąć również po kolczaste gałązki np tarniny lub akacji. Rynny warto owinąć taśmą kolczastą, dzięki czemu uniemożliwimy im wspinanie się. 

Kuny domowe lubują się również w przegryzaniu kabli, co może być dla nas szczególnie uciążliwe jeśli parkujemy na zewnątrz. Pewnego dnia możemy obudzić się z kuną pod maską samochodu, i przegryzionymi kablami. By zabezpieczyć się przed tą przykrą niespodzianką warto umieścić pod maską siatkę z drutu kolczastego. 

Kuna domowa w Polsce znajduje się pod ochroną gatunkową, dlatego zakazane i nielegalne są sposoby na zabicie tego ssaka! Kuny mogą uprzykrzać nam życie, jednak spełniają one bardzo ważną rolę w polskim ekosystemie! Dlatego postarajmy się odstraszyć ją i tak kreować nasz ogród by nie zachęcać jej do zadomowienia się.