Jak zaaranżować okno balkonowe - triki architektów wnętrz!

Odpowiednio dobrane zasłony, firany czy ozdoby okienne odmienią wygląd okna i odmienią aranżację wnętrza. Jednak muszą być dobrane odpowiednio do wysokości, kolorów i stylu wnętrza.

Okno balkonoweOkno balkonowe Fot. Pixabay

Gdy mówimy o oknie balkonowym, najważniejsza jest funkcjonalność

Podejmując się dekoracji okna balkonowego, musimy pamiętać, że w tym wypadku najważniejszy jest nie tylko wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. Okno i drzwi balkonowe są często otwierane, muszą więc zapewniać łatwy dostęp na taras lub balkon. W związku z tym raczej odpadają bogato zdobione i spinane zasłony oraz firany, które mogą utrudniać otwieranie i łatwe korzystanie z balkonu. 

Ratunkiem w tej sytuacji mogą być żaluzje lub proste firanki, które zajmują mało miejsca i nie ograniczają funkcjonalności. W przypadku prostych długich firan, pozbawionych dodatkowych zdobień lub spięć łatwo jest okno balkonowe uchylić lub rozszczelnić. 

Jednak gdy okno balkonowe znajduje się w sypialni, wybór tkaniny na zasłony jest bardzo ważny, szczególnie gdy chcemy by materiał pełnił funkcję zaciemniającą. By dobrze się wysypiać i zapewnić odpowiednie zaciemnienie sypialni, konieczny będzie wybór tkaniny z podszewką, lub tkaniny welurowej, która skutecznie ograniczy wpadanie promieni słonecznych do wnętrza mieszkania. 

W salonie, gdy zasłony i firany mają pełnić jedynie funkcje ozdobną i mają wpuszczać jak najwięcej światła do środka postawcie na lekkie materiały takie jak len i bawełna. Materiały te sprawdzą się w każdym wnętrzu, również w tym glamour czy loft.