Welur, welwet i aksamit - wybór najpiękniejszych puf i foteli

Welwet, welur i aksamit często kojarzą nam się ze stylizowanymi wnętrzami i trudno wyobrazić sobie meble obite tymi materiałami w nowoczesnych przestrzeniach. Jednak w ten sposób tapicerowane sprzęty będą tam naprawdę ciekawym dodatkiem.

Welwet, welur i aksamit są odmianami pluszu, każdy z tych materiałów charakteryzuje się miękkością i pięknym połyskiem. Czym więc się różnią?

Pufa w wykończeniu z Welwetu z praktycznym schowkiemPufa w wykończeniu z Welwetu z praktycznym schowkiem Fot. Stokrzeseł

Różnice pomiędzy welwetem, welurem i aksamitem dotyczą głównie sposobu uzyskania okrywy miękkiego runa, długości włókien i grubości materiału, a także elastyczności i rodzaju użytych włókien. 

Aksamit 

Aksamit na język angielski jest tłumaczony jako velvet, co często bywa powodem mylenia tych dwóch materiałów i uznawaniu aksamitu za synonim welwetu. Tymczasem aksamit to gruba i mięsista tkanina, której puszysty meszek nie przekracza długości 3 mm. Tkanina ta charakteryzuje się specyficzną techniką zaplatania i tkania, co powoduje że odbija światło pod rożnymi kątami. W trakcie zaplatania między nitki osnowy i wątku wplatane są dodatkowe nitki runowe w formie pętelek. Gdy pętelki pozostają nierozcięte, aksamit ten nazywamy pętelkowym, w przypadku ich rozcięcia - aksamitem strzyżonym. 

Runo bawełniane lub wełniane to świetny wybór do tapicerowania mebli, szczególnie gdy zależy nam na ponadczasowej, eleganckiej ozdobie wnętrza. 

Fotele w wykończeniu z welwetuFotele w wykończeniu z welwetu Fot. Stokrzeseł

Welur

Welur to materiał cieńszy niż aksamit, o krótkim i najczęściej jedwabnym włosiu. Okrywa runowa weluru powstaje z nitek osnowy, a tkanina ta jest dosyć elastyczna, przy czym na pewno mniej połyskliwa niż aksamit. 

Welur pojawił się po raz pierwszy w Europie w XII wieku, a przybył na stary kontynent z Indii. Jednak musiał czekać kolejne setki lat by zdobyć popularność. W XIV i XV wieku zyskał przydomek "królewski", głównie dzięki wykorzystywaniu go na dworach monarszych. Welur bez wątpienia kojarzy się z przepychem i elegancją, a przez lata był to idealny wybór we wnętrzach w stylu glamour, vintage a nawet boho. 

Welwet

Welwet ma najdłuższą okrywą runową, jej długość przekracza 3 milimetry i jest rodzajem pluszu wątkowego. Wyciągając nici wątku ponad osnowę pętelek, a następnie rozcinając pętelki tworzony jest właśnie plusz wątkowy. 

Obecnie welwet najczęściej produkowany jest z poliestru, jednak możliwe jest również użycie włókien bawełnianych. Welwet charakteryzuje się większą sztywnością i mniejszym połyskiem. W ostatnich latach popularność zdobył również welwet dzianinowy, który charakterystycznie się "cieniuje" podczas czesania, oraz jest niezwykle elastyczny i bardzo wytrzymały. Dzianina ta jest bardzo odporna na ścieranie.

Welwet, aksamit i welur idealnie komponują się ze złotym wykończeniemWelwet, aksamit i welur idealnie komponują się ze złotym wykończeniem Fot. Stokrzeseł

Copyright © Agora SA