Kiedyś były tylko w barach, dziś wybieramy hokery do kuchni

Coraz częściej w kuchniach spotykamy wyspy z barkiem kuchennym. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba też pomyśleć o hokerach.

Stołek barowy nazywany również hokerem stał się popularny w XX wieku, dzięki rozkwitowi branży gastronomicznej. 

Mówiąc hoker, mamy na myśli wysokie siedzisko, które świetnie sprawdza się przy wysokich barach w pubach i restauracjach. 

Obecnie stołki barowe często wykorzystujemy w naszych domach i mieszkaniach, szczególnie gdy mamy otwartą kuchnię, a w niej wysoką wyspę, która między innymi pełni funkcję miejsca do zjedzenia śniadania, wypicia porannej kawy. Przydaje się także jako dodatkowy blat podczas przyjęć i spotkań towarzyskich. 

Hoker DUCH czarny i Hoker FIJI SHINY SANDHoker DUCH czarny i Hoker FIJI SHINY SAND Fot. Design Town

Przy wyborze hokerów trzeba odpowiednio dobrać wysokość siedziska do wysokości blatu wyspy. Optymalna różnica między blatem a siedziskiem hokera powinna wynosić 25 do 30 cm. Pamiętajmy jednak, by mierzyć odstęp do dolnej granicy blatu. Gdy chcemy aby nasz hoker był bardziej uniwersalny, możemy zdecydować się na krzesło barowe z regulacją wysokości.

Wybierając hoker, szczególną uwagę zwracajmy na materiał, z jakiego jest wykonany, a także czy pasuje on do stylu kuchni. 

Krzesło barowe z metalu jest dosyć lekkie i bardzo wytrzymałe. Metalowe hokery świetnie sprawdzą się w aranżacji w stylu industrialnym i nowoczesnym. 

Hokery wykonane z drewna są bardziej stabilne i ciężkie, świetnie wyglądają we wnętrzach w stylu skandynawskim i boho. Zależnie od formy i kształtu, dopasują się również do klasycznego wnętrza. 

Siedziska z tworzywa sztucznego są lekkie i praktyczne, stanowią idealny dodatek do nowoczesnych pomieszczeń. 

Hoker rattanowy i hoker nowoczesny CAMINOHoker rattanowy i hoker nowoczesny CAMINO Fot. Design Town

Jak dobrać wysokość hokera do blatu

By siedzenie na stołku barowym było wygodne, należy tak dobrać wysokość siedziska, aby znajdowało się ono około 25-30 cm od dolnej krawędzi blatu. 

Rozróżniamy trzy wysokości blatów i hokerów:

1. Blat wysoki to ten na poziomie od 100 do 110 cm, optymalna wysokość siedziska w tym wypadku to 80-85 centymetrów. 

2. Blat średni znajduje się na wysokości od 90 do 100 cm, a wysokość hokera w tym wypadku powinna wynosić 70-75 cm

3. Blat niski, czyli na poziomie do 90 cm, w tym wypadku stołek barowy powinien mieć siedzisko na wysokości maksymalnej 65 cm

Hokery z plecionkiHokery z plecionki Fot. Design Town

Copyright © Agora SA