Hortensje - jak o nie dbać, aby kwitły nam przez długie lata?

Hortensja ogrodowa to bardzo popularna roślina w polskich domach. Jej piękne kwiaty cieszą nasze oko przez całe długie lato aż do późnej jesieni. Jak o nią dbać, aby towarzyszyła nam przez długie lata? Odpowiedź na to pytanie odnajdziesz w poniższym artykule!

HortensjaHortensja fot. Pixabay


Hortensja to stosunkowo długi krzew, który osiąga wysokość nawet do półtora metra. Piewotnie jest to roślina, która pochodzi z Azji. Liście hortensji są owalne i ciemnozielone, chociaż nierzadko mają również jasne przebarwienia. Okres zakwitu tej rośliny trwa od lata aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty hortensji mogą przybierać różne barwy – od różu, poprzez biel, a na błękicie skończywszy. Rośliny te nie tylko występują w przydomowych rabatach, można je również spotkać w doniczkach na tarasach i balkonach.  

Odpowiednia gleba 

Wymagania co do gleby hortensji są jasno sprecyzowane. Roślina ta lubi gleby żyzne i próchnicze o kwasowym pH. Źle znosi uprawę na glebach gliniastych i ciężkich, a jeśli jej liście przybierają jasną barwę, oznacza to, że należy dodać kwaśny torf ogrodniczy.  

Hortensja bardzo dobrze czuje się w półcieniu, ponieważ jej korzenie potrzebują dużej ilości wody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie tej rośliny w okresie przejściowej suszy.  

Problematyczne kwitnięcie 

Nierzadko bywa tak, że nasza hortensja nie zakwita. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych i zawiązuje pąki kwiatowe dopiero w drugiej połowie lata. Kwitnienie natomiast odbywa się latem następnego roku. Często jednak nie ma ono w ogóle miejsca. Dlaczego? 

Najczęstszą przyczyną jest przemarzanie wierzchołków lub całych pędów, na których zawiązane są pąki kwiatowe. Jeśli chcemy, aby nasza hortensja kwitła, należy zabezpieczyć ją przed przemarznięciem, posypując roślinę torfem, korą lub liśćmi. Z koeli całą roślinę należy okryć stroiszem.

Więcej o: