Świat w kawałkach, czyli skąd wzięły się puzzle

Układanie puzzli uczy skupienia i wytrwałości. Z pewnością nie jest to aktywność dla każdego, ale satysfakcja z ułożonego kadru może być wyjątkowa.

Skąd się wzięły puzzle?

Pierwsze puzzle są przypisywane londyńskiemu kartografowi i grawerowi - Johnowi Spilsbury. Był rok 1763, a John, by ułatwić naukę geografii, naklejał kawałki mapy świata na cienkie deseczki. Pocięte wzdłuż granic państw elementy były świetną pomocą naukową i jako taka metoda ta szybko rozprzestrzeniła się w całej Anglii, szybko również zaczęto ją stosować do nauczania innych przedmiotów. 

Początkowo puzzle pełniły głównie rolę edukacyjną i sprawdzały się świetnie jako układanki dla dzieci. Jednak stopniowo zaczęto również projektować i produkować puzzle dla dorosłych, które przedstawiały głównie aktualne wydarzenia oraz ważne osobistości. Popularność tej znanej układanki w Anglii zaowocowała jej migracją również do innych krajów w drugiej połowie XIX wieku. Był to również moment, kiedy wycinane kształty nie były zaczerpnięte z rysunków, ale stały się bardziej wymyślne, przez co puzzle zapewniały rozrywkę na dłużej. 

W XX wieku puzzle zaczęto produkować maszynowo, dzięki czemu obniżono koszty produkcji. Stały się jedną z popularniejszych form rozrywki. 

Puzzle kobiety oraz puzzle z krajobrazemPuzzle kobiety oraz puzzle z krajobrazem Fot. Empikfoto

Kilka wskazówek, jak układać puzzle

Część z nas układała puzzle tylko w dzieciństwie. Zastanawiacie się, czy podołacie teraz z trudami układanek? Na początek możecie stosować się do tych popularnych wskazówek, które ułatwią układanie kartonowych kawałków. 

1. Najlepiej rozpocząć od posortowania puzzli; selekcja według kolorów może pomóc oddzielić tło od głównych elementów obrazka.

2. Posortuj puzzle również na elementy krawędziowe i ułóż ramkę.

3. Skup się na charakterystycznych elementach obrazka.

Puzzle graficznePuzzle graficzne Fot. Empik foto

Puzzlowe rekordy

Jakie są największe produkowane seryjnie puzzle? Największa układanka składa się z 32 256 elementów, a całość waży ponad 16 kilogramów. Ale największe puzzle świata, które zostały ułożone przez ponad 1600 osób równocześnie składały się z 551 232 elementów! Ta układanka znalazła się w księdze rekordów Guinnessa.

Puzzle dla zachowania kondycji mózgu

Układanie puzzli obecnie traktowane jest głównie jako rozrywka, jednak nie zapominajmy, że jest to również świetne ćwiczenie dla naszego mózgu. Dopasowywanie do siebie elementów o różnych kształtach pobudza neurony do działania, dzięki czemu pracujemy również nad poprawą pamięci! Miejmy to na uwadze, zwłaszcza że nadchodzi jesień i zima - długie wieczory warto wykorzystać na układanki.

Układanie puzzliUkładanie puzzli Fot. Pexels

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.